ԱԺ պետաիրավական եւ մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովում հետաձգվեց Փաշինյան-Գեղամյանի միջադեպի հետ կապված ԱԺ հանձնաժողով ստեղծելու հարցը:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Թովմասյանը առաջարկներ էր ներկայացրել, որոնք վերաբերում էին հանձնաժողովի թվաքանակին, աշխատանքի ժամկետին, որոնք քննարկելու համար որոշում կայացվեց հետաձգել հարցի քննարկումը:
Թովմասյանը, մասնավոփրապես նշեց, որ չէր ցանկանա, որ որոշման վերնագրում անուններ լինեն: Նաեւ առաջարկեց, որ հանձնաժողովը լինի 9 անձից բաղկացած, որոնցից 5-ը կլինեն ՀՀԿ-ական, 2-ը՝ «Ծառուկյան» դաշինքից եւ մեկական՝ «Ելք»-ից ու ՀՅԴ-ից:
«Կարծում եմ՝ հաշվի առնելով միջադեպը, նաեւ ապացուցողական բազան, մեկ ամիսը բավարար կլինի հանձնաժողովի աշխատանքի համար, եթե ինտենսիվ աշխատանք տարվի»,-ասաց նա:
Նախագծի հիմնական զեկուցող «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանի պատասխան հայտարարեց, որ համաձայն է հետաձգել քննարկումը. «Առաջարկությունները կքննարկենք եւ խմբագրված տարբերակ կներկայացնենք»,-ասաց նա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 5-ին ԱԺ-ում նախ վեճ է տեղի ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի եւ Արտաշես Գեղամյանի միջեւ: Փաշինյանն իր ելույթում հիշատակել է Գեղամյանին՝ նշելով, որ նա Մուշ ու Արդահանը գրավելու փոխարեն ճիշտ կանի խոսի լենինիզմից ու կոմունիզմից՝ ակնարկելով Արտաշես Գեղամյանի կոմունիստական անցյալը: Տեղից Արտաշես Գեղամյանը բղավել է. «Չափդ մի կորցրու», ինչին Փաշինյանն արձագանքել է. «Այ քեզ բան, ես էսքան զահլա չունեմ, րոպես պահեք»:
Դրանից հետո վեճը շարունակվել է ԱԺ միջանցքում, որի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքի էջում գրել է. «Հենց նոր ԱԺ միջանցքում Ա. Գեղամյանը բռունցքներով հարձակվեց ինձ վրա։ Հաջողությամբ պաշտպանվեցի։ Մի երկու անգամ էլ կոշիկներս փայլեցրի իրենով։ Ներողություն եմ խնդրում հանրությունից, որ ստիպված եմ աշխատել այս պայմաններում»:
Գեղամյանը հերքել է, թե հարվածէլ է Փաշինյանին՝ նշելով. «Եթե ես բռունցքներով հարվածեի որեւէ մեկին, նրան կտեղափոխեին հիվանդանոց»: Ավելի ուշ նա ընդունել էր, որ եղել է միջադեպ: «Ելք» խմբակցությունը պաշտոնապես շրջանառության մեջ էր դրել ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը: Խմբակցությունը նշել էր, որ կարող է պահանջել նաև Գեղամյանին մանդատից զրկելու հարցը:

В постоянной комиссии Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам и защите прав человека отложили рассмотрение вопроса о создании временной парламентской комиссии по этике в связи с инцидентом Пашинян-Гегамян.
Председатель комиссии Грайр Товмасян представил предложения, которые касались численности комиссии, срока работы, для обсуждения чего было решено отложить рассмотрение вопроса.
Он также предложил, чтобы комиссия состояла из 9 человек, из которых 5 будут из правящей Республиканской партии Армении, 2 – из блока «Царукян» и по 1 человеку – из блока «Выход» и АРФД.
«Думаю, с учетом инцидента, а также доказательной базы, одного месяца будет достаточно для работы этой комиссии, если, конечно, будут вестись интенсивные работы», - заявил Товмасян.
Основной докладчик проекта, депутат от блока «Выход» Артак Зейналян согласился с отсрочкой обсуждения. «Мы обсудим предложения и представим все в отредактированном виде», - сказал Зейналян.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, в зале заседаний парламента Армении 5 октября вспыхнула ссора между депутатами Николом Пашиняном и Арташесом Гегаманяном. После этого парламентарии продолжили выяснять отношения уже в коридоре Национального Собрания, после чего Пашинян на своей странице в Facebook написал о том, что Гегамян напал на него с кулаками. Последний же, в свою очередь, заявил, что если бы он пустил в ход кулаки, то Пашинян попал бы в больницу.
Правда, позднее Гегамян признался в том, что инцидент все-таки имел место. Ну а фракция блока «Выход» ввела в официальное обращение законопроект  по созданию парламентской комиссии по этике. Фракция также подчеркнула, что может поднять вопрос о лишении Гегамяна мандата.