Բաղդադում դատարանը Իրաքի Քուրդիստանի փոխնախագահին կալանավորելու հրամանագիր է տվել Իրաքի Ռազմական ուժերի դեմ սադրանքների մեղադրանքով, հաղորդում է AFP-ն:
Իրաքի Քուրդիստանի փոխնախագահ Քոսրատ Ռասուլը իր հայտարարության մեջ Իրաքի ՌՈՒ-ին «զավթիչ ուժեր» է անվանել:
Ռասուլը, ով Իրաքի Քուրդիստանի Հայրենասիրական Միության փոխնախագահն է նաեւ( երկու հիմնական քրդական կուսակցություններից մեկը), իր հայտարարության մեջ քննադատել է սեփական կուսակցությանը նրա համար, որ Իրաքի դաշնային ուժերին Քիրքուք մտնելու ժամանակ դիամդրություն ցույց չեն տվել:
«Դատարանn այդ դիտողությունները զինված ուժերի դեմ սադրանք է համարում՝ Քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի համաձայն», - ասել է դատավորը: Այս հանցանքը պատժվում է մինչեւ 7 տարի ժամկետով ազատազրկմամբ կամ տուգանքով:

Суд в Багдаде выдал ордер на арест виц-президента Иракского Курдистана по обвинению в «провокациях» против ВС Ирака, передает AFP.
В своем заявлении вице-президент Иракского Курдистана Косрат Расул назвал иракские ВС «оккупационными силами». В заявлении Расул, который также является вице-президентом Патриотического союза Курдистана (ПСК), одной из двух основных курдских партий, подверг критике свою собственную партию за то, что она не оказала сопротивления вступлению иракских федеральных сил в Киркук
«Суд рассматривает эти комментарии как провокацию против вооруженных сил в соответствии со статьей 226 Уголовного кодекса»,- заявил судья. Это преступление карается лишением свободы до 7 лет либо штрафом.