Իսպանիայի իշխանությունները Կատալոնիայի առաջնորդ Կառլես Պուչդեմոնին կալանավորելու մտադրություն չունեն: Հոկտեմբերի 22-ին այս մասին հայտնել է BBC-ն:
«Մենք ոչ մեկին կալանավորել չենք պատրաստվում եւ, իմիջիայլոց, չենք պատրաստվում չեղյալ համարել ինքնավարության ինքնակառավարումը: Իրականում Կատալոնիայի իշխանություններն են արհամարհում կատալոնական ինքնավարության կառավարման նորմերն ու կանոնները»,- հայտարարել է Իսպանիայի ԱԳ նախարար Ալֆոնսո Դաստիս Կեսեդոն:
«Այն, ինչ ստիպված ենք անել, անել ակամա, դա օրինական կարգի գործողության վերականգնումն է, Սահմանադրության վերականգնումը, ինչպես նաեւ կատալոնական օրենքների»,- հավելել է նա:
Կեսեդոյի խոսքով՝ Կատալոնիայում Մադրիդի բոլոր գործողություններն իրականացվում են Իսպանաիայի «Սահամանդրությանը լիովին համապատասխան»:

Spanish authorities do not intend to arrest president Carles Puigdemont of the Generalitat of Catalonia, the BBC reported on Sunday.
“We’re not going to arrest anyone, and, by the way, we’re not going to annul the self-governance of the autonomy,” said Spanish Foreign Minister Alfonso María Dastis Quecedo. “In actual fact, it is Catalonia’s authorities that disregard the norms and rules of governance of the Catalan autonomy.”
In his words, all the actions of Madrid in Catalonia are carried out “in full compliance with” the Constitution of Spain.