Քիրքուքում ռազմական գործողություններն ուղղված են անվտանգության եւ Իրաքի ամբողջականության պահպանմանը։ Այս մասին հոկտեմբերի 23-ին ասել է Իրաքի ԱԳ նախարար ալ Ջաֆարին, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
«Քիրքուքում կառավարական գործողություններն ուղղված են միայն քաղաքում անվտանգության հաստատմանն ու շրջանի ամբողջականության պահպանմանը»,– ասել է նա ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Քիրքուքը միշտ էլ Իրաքի սիրտն է եղել, որտեղ կենտրոնացած են մեր երկրի համար շատ կարեւոր տնտեսական շահեր»,– հավելել է նախարարը։

Военная операция в Киркуке нацелена на сохранение безопасности и целостности Ирака. Об этом 23 октября заявил глава иракского МИД Ибрагим аль-Джаафари, передает ТАСС
«Правительственная операция в Киркуке нацелена лишь на установление безопасности в городе, а также на сохранение целостности района», - сказал он на встрече с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
«Киркук всегда был сердцем Ирака, местом, где бьется пульс, где сконцентрированы очень важные экономические интересы нашей страны, - добавил министр. - Поэтому те, кто нацелен расшатать ситуацию в городе, расшатывают обстановку среди курдов».