Համաշխարհային տուրիստական կազմակերպությունը Հայաստանն ընդգրկել է երկրների ցանկում, որտեղ արժի զբոսաշրջիկներին մեկնել:
Կազմակերպությունն ամեն տարի տեղեկություններ է տրամադրում տուրիզմի ոլորտի վերջին թրենդների մասին: Հայաստանը մտել է ամենաարագ զարգացող տուրիստական ուղղությունների քսանյակի մեջ, հայտնում է Travel and Leisure կայքը:
«Հայաստանն իր երկարատեւ պատմության ընթացքում (ավելի քան 3 հազար տարի) տառապել է հակամարտությունների հերթագայությունից: Սակայն հիմա, ավելի կայուն ժամանակներում, երկում վերջին տարում տուրիզմի ոլորտում 18 տոկոսով աճ է նկատվում: Քանի որ այն աշխարհում առաջին քրիստոնեական երկիրն է, ամենահայտնի տուրիստական շատ տեսարժան վայրեր՝ եկեղեցիներ, թվագրվում են հազարավոր տարիներով»,- նշված է կայքում:
Ցանկի մեջ են ընդգրկվել նաեւ Եգիպտոսը, Թունիսը, Վիետնամը, Իսլանդիան, Ուրուգվայը, Մալթան, Չեռնոգորիան, Սեյշելյան կղզիները եւ այլ երկրներ:

The United Nations World Tourism Organization included Armenia in the list of 20 fastest-growing travel destinations.
Every year the UNWTO is tracking the trends and presents information about which countries are spiking interest, Travel and Leisure reported.
“Throughout its long history (over 3,000 years), Armenia has been plagued with conflict. However now, in more stable times, the country had an 18 percent growth in tourism over the past year. Because it was the world’s first Christian country, many of the most popular tourist attractions are monasteries that date back thousands of years,” the article says.