Եվրամիությունը եւ Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկը ծրագրում են Հայաստանի կապիտալի շուկայում 40 մլն եվրոյի ներդրումներ կատարել:
Դեկտեմբերի 6-ին ԵՄ հայաստանյան ներկայացուցչության հետ համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աճեմյանը հայտնեց, որ փոքր եւ միջին ձեռներեցներին աջակցությունը Հայաստանի հետ համագործակցության հիմքն է: «Վերջին 3 տարիներին Հայաստանում ավելի քան 250 փոքր եւ միջին ձեռներեցներ օգտվել են քոնսալթինգային ծառայություններից»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 6-ին Երեւանում մեկնարկել է ֆինանսական խորհրդատուների որակավորման եռօրյա դասընթացը: Նախագծի նպատակն է ՓՄՁ-ին տրամադրվող քոնսալթինգային ծառայությունների արդյունավետության բարձրացումը:
Նշենք, որ ՎԶԵԲ-ն Հայաստանում աշխատել սկսելու պահից (1992 թվականից) երկրի տնտեսության մեջ 1,12 մլրդ եվրո է ներդրել, մասնավորապես՝ ֆինանսների, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, բիզնեսի ոլորտներում 161 ծրագրերի իրականացման մեջ: Ներդրումների 89 տոկոսը բաժին է հասել մասնավոր հատվածին:

YEREVAN. – The European Union (EU) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) plan to invest €40 million in the capital market of Armenia.
Hoa-Binh Adjemian, Head of Cooperation Section of the EU Delegation to Armenia, on Wednesday informed that assistance to small and medium-sized enterprises is the foundation of cooperation with Armenia.
“Over the last three years, more than 250 small and medium-sized entrepreneurs in Armenia have made use of consulting services,” he noted.
A three-day training course for financial consultants in Armenia has begun Wednesday in capital city Yerevan. The objective of this program is to improve the efficiency of consulting services being  provided to the small and medium-sized enterprises in the country.