Մեքսիկացի միլիարդատեր Կառլոս Սլիմը նախատեսում է վաճառել The New York Times Co ընկերության իրեն պատկանող բաժնետոմսերի  17 տոկոսը։ Այս մասին հաղորդում է  Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները։
Գործակալության զրուցակիցները հայտնել են, որ Սլիմը դեկտեմբերի սկզբին պարբերականի 250 մլն դոլար արժողությամբ արժեթղթերը փոխանցել էր խնամակալության: Նա նաեւ այդ բաժնետոմսերի վաճառքի համար եռամյա արգելք էր սահմանել: Երեք տարի անց արժեթղթերը վերափոխվել էին ընկերության 8 տոկոս բաժնեմասի:
Աղբյուրը նշում է, որ իր բաժնեմասը նվազեցնելով՝  Սլիմը կորցնում է ազդեցությունը պարբերականների տնօրենների խորհրդում:
Կառլոս Սլիմը The New York Times-ի բաժնեմասերը ձեռք էր բերել 2009 թվականին։ Այն ժամանակ ընկերությանը նա տրամադրել էր 250 մլն դոլար, որպեսզի օգներ պարբերականին հաղթահարել ֆինանսական ճգնաժամը։ 2015 թ․ հունվարին Սլիմը դարձավ  The New-York Times Co ընկերության խոշոր բաժնետերը։
Այնուհետեւ նա ձեռք էր բերել նաեւ  բաժնետոմսերի 16.8%-ը: Այդ բաժնետոմսի արժեքը գնահատվել էր 349 մլն դոլար:
2017 թ. հուլիսին Սլիմը արդեն վաճառել էր The New York Times-ում իր բաժնետոմսերի մի  մասը՝ Bloomberg-ի գնահատմամբ՝ մոտ 0.3 տոկոսը:

Мексиканский миллиардер Карлос Слим планирует продать половину из принадлежащих ему 17% акций в компании, которая издает газету The New York Times — The New York Times Co. Об этом сообщает Коммерсант.ru со ссылкой на Bloomberg и на свои источники.
Собеседники агентства рассказали, что господин Слим в начале декабря перевел ценные бумаги издательского дома на $250 млн в траст. Он также установил трехлетний запрет на продажу этих акций. Через три года бумаги преобразованы в 8% акций компании.
Источник отмечает, что уменьшив свой пакет акций, господин Слим потеряет влияние на совет директоров издания.
Карлос Слим приобрел долю в The New York Times в 2009 году. Тогда он предоставил компании $250 млн, чтобы помочь изданию преодолеть финансовый ruкризис. В январе 2015 году господин Слим стал крупнейшим акционером компании The New-York Times Co. Тогда он воспользовался опционом на покупку акций компании и приобрел 16,8% его акций. Стоимость этой доли оценивалась тогда в $349 млн.
В июле 2017 года Слим уже продал часть принадлежащих ему акций The New York Times — примерно 0,3% по оценкам Bloomberg.