Հարցադրումը այն մասին, որ Սանկտ Պետերբուրգը ավելի խոցելի է դարձել ահաբեկչական հարձակումների համար, սխալ է. ահաբեկչությունը վտանգ է ներկայացնում աշխարհի ցանկացած բնակավայրի համար: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Դուք գիտեք, որ ահաբեկչությունը վտանգ է ներկայացնում աշխարհի ցանկացած բնակավայրի համար», - ասել է Պեսկովը:
Պեսկովը բացատրել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունը՝ նշելով, որ Սանկտ Պետերբուրգում պայթյունի ժամանակ ոչնչացնող տարրեր են գործարկվել, ուստի դա կարելի է դիտարկել որպես ահաբեկչական գործողություն:
Սակայն մեկնաբանությունների համար ավելի լավ է դիմել ուժային գերատեսչություններին: «Հարցն այն է, որ այնտեղ ոչնչացնող էլեմենտներ են գործարկվել, համապատասխանաբար, սա ամեն դեպքում ահաբեկչական գործողություն է: Բայց, իհարկե, սխալ կլիներ այս դեպքում Կրեմլից ինչ-որ բան պատմել կամ մեկնաբանել: Ավելի լավ է մեկնաբանությունների համար դիմել ուժային գերատեսչություններում մեր գործընկերների», - ասել է Պեսկովը` պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս հաջողվեց եզրակացության գալ, որ Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած պայթյունը ահաբեկչական գործողություն էր:

Постановка вопроса, что Санкт-Петербург стал более уязвимым для терактов, некорректна; терроризм представляет опасность для любого населенного пункта в мире, сказал журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
«Такая постановка вопроса некорректна — что северная столица стала более уязвима .Вы знаете, что терроризм представляет опасность для любого населенного пункта в мире», — сказал Песков.
Песков аргументировал заявление Путина , заявив, что при взрыве, произошедшем в Санкт-Петербурге, использовались поражающие элементы, поэтому это можно расценивать как теракт.
«Но лучше обращаться за комментариями в силовые ведомства, Дело в том, что там же были использованы поражающие элементы, соответственно, это в любом случае, так или иначе, террористический акт. Но, конечно, было бы неправильно в данном случае что-то рассказывать или комментировать из Кремля, лучше, наверное, все-таки спрашивать комментарии у наших коллег из силовых ведомств», — сказал Песков, отвечая на вопрос, каким образом удалось прийти к заключению, что произошедший в Санкт-Петербурге взрыв является терактом.