ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը ներկայացրել է քաղաքացիներին ճանապարհորդությունների անվտանգության մասին իրազեկելու նոր համակարգը, որի շրջանակում բոլոր երկրները բաժանված են 4 կարգի:
Հայաստանը հայտնվել է երկրների առաջին կարգում՝ Normal Precautions, այսինքն՝ ճանապարհորդելիս անհրաժեշտ է հետեւել զգուշության սովորական միջոցառումների: Այս կարգի վերաբերյալ գերատեսչության պարզաբանման մեջ նշված է. «Սա անվտանգության ռիսկի համար ամենացածր խորհրդատվական մակարդակն է: Ցանկացած միջազգային ճանապարհորդություն որոշակի ռիսկ է պարունակում: Մյուս երկրների պայմանները կարող են տարբերվել Միացյալ Նահանգների պայմաններից եւ ցանկացած պահի փոփոխվել»:
Վրաստանը նույնպես առաջին կարգում է: Իսկ ահա Ադրբեջանը մտել է  երկրորդ կարգի մեջ՝ Increased Caution, այսինքն՝ ողեւորվելիս անհրաժեշտ է անվտանգության միջոցառումների հետեւել: Նշվում է, որ սա կապված է երկրում ահաբեկչության սպառնալիքի հետ: «Ահաբեկչական խմբերը շարունակում են Ադրբեջանում հնարավոր ահաբեկչություններ ծրագրել: Ահաբեկիչները կարող են հարձակվել զբոսաշրջային վայրերի, տրանսպորտային հանգույցների, շուկաների/առեւտրի կենտրոնների, տեղական ինքնակառավարման օբյեկտների, այգիների, խոշոր մարզական եւ մշակութային միջոցառումների, ուսումնական հաստատությունների, օդանավակայանների եւ հասարակական այլ վայրերի վրա»:
Ռուսաստանն ու Թուրքիան մտնում են երրորդ կարգի մեջ՝ Reconsider Travel, այսինքն՝ «Ուղեւորվելուց առաջ մեկ ավելորդ անգամ եւս մտածեք»: Սա անվտանգության «լուրջ» սպառնալիք է նշանակում:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա բացի ահաբեկչության սպառնալիքից, Պետքարտուղարությունը նշում է «կամայական ձերբակալությունների» վտանգը: «Գործող արտակարգ իրավիճակի համաձայն՝ անվտանգության ուժերը ենթադրյալ ահաբեկչական կազմակերպություններին պատկանելու համար կասկածվողներին ձերբակալում են սուղ կամ գաղտնի ապացույցների եւ հիմնավորումների հիման վրա, որոնք քաղաքականապես մոտիվացված են թվում: ԱՄՆ քաղաքացիների համար նաեւ ուղեւորությունների արգելք է կիրառվել, որը նրանց թույլ չի տվել Թուրքիայից հեռանալ: Ժողովներին, բողոքներին եւ ցույցերին մասնակցությունը, որոնց Թուրքիայի կառավարությունն ակնհայտորեն հավանություն չի տալիս, կարող են կալանավորման հանգեցնել: Թուրքիայի կառավարությունը ձերբակալել եւ արտաքսել է ԱՄՆ քաղաքացիների՝ նրանց փաստաբանին կամ ընտանիքի անդամներին հասանելիություն չտրամադրելով, իսկ ձերբակալված ԱՄՆ քաղաքացիներին, որոնք նաեւ Թուրքիայի քաղաքացիություն ունեն, սովորաբար հյուպատոսական հասանելիություն չի տրամադրվել:

Госдепартамент США представил новую систему информирования граждан о безопасности путешествий, в рамках которой все страны распределены на четыре категории.
Армения оказалась в первой категории стран - «Normal Precautions» - то есть при путешествии надо соблюдать обычные меры предосторожности. В пояснении ведомства этой категории отмечается, что «это самый низкий консультативный уровень для риска безопасности. В любом международном путешествии существует определенный риск. Условия в других странах могут отличаться от условий в Соединенных Штатах и могут меняться в любое время».
Грузия также попала в первую категорию. А вот Азербайджан вошел в группу стран второй категории «Increased Caution» - то есть при поездке необходимо соблюдать повышенные меры безопасности. Отмечается, что это связано с угрозой терроризма в стране. «Террористические группы продолжают замышлять возможные теракты в Азербайджане. Террористы могут атаковать туристические места, транспортные узлы, рынки/торговые центры, объекты местного самоуправления, гостиницы, клубы, рестораны, места отправления культа, парки, крупные спортивные и культурные мероприятия, учебные заведения, аэропорты и другие общественные места».
Россия и Турция включены в третью категорию — Reconsider Travel, то есть «Подумайте лишний раз, прежде чем ехать». Она означает «серьезную» угрозу безопасности.
Что касается Турции, то помимо угрозы терроризма, Госдеп отмечает опасность «своевольных задержаний». «В соответствии с действующим чрезвычайным положением силы безопасности задерживают подозреваемых в принадлежности к предполагаемым террористическим организациям, на основе скудных или секретных доказательств и оснований, которые, как представляется, являются политически мотивированными. Граждане США также подвергались запретам на поездки, которые мешают им покинуть Турцию. Участие в собраниях, протестах и демонстрациях, явно не одобренных правительством Турции, может привести к аресту. Правительство Турции задержало и депортировало граждан США, не предоставляя доступа к адвокатам или членам семьи, и обычно не предоставляло консульский доступ задержанным гражданам США, которые также обладают турецким гражданством».