Հաշվարկները ցույց են տվել, որ հունվարի 1-ին Հայաստանում թանկացումները համահունչ են Հարկային օրենսգրքով նախատեսված ակցիզային դրույքաչափերի բարձրացմանը, այսինքն սպեկուլյատիվ թանկացում չկա: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Դիտարկմանը, թե բենզինի, դիզվառելիքի ու գազի վաճառքով զբաղվող ընկերությունները միանգամից հունվարի 1-ից բարձրացրին գները, թեեւ իրենց ունեցած վառելիքի պաշարները նրանք ձեռք էին բերել նախորդ տարի՝ էժան գներով, Մակարյանն ասաց. «Քանի որ այդ պաշարները վաճառելուց հետո նրանք պետք է նոր քանակներ գնեն արդեն բարձր գնով, դրա համար փորձել են նախապես բարձրացնել գները, որպեսզի գումար հավաքվի նոր խմբաքանակը բարձր գնով գնելու համար: Ասենք, դուք ունեք 3 խնձոր, որը 300 դրամով եք վաճառում, բայց պետք է գնեք 10 խնձոր արդեն 500 դրամով: Հետեւաբար, այդ 200 դրամի պակասը կամ սեփական գրպանից եք դնելու, կամ վարկ վերցնեք: Որպեսզի այդպես չլինի, նրանք արդեն հիմա փորձում են խնձորը 500 դրամով վաճառել: Տրամաբանությունը սա է»:
Ըստ Մակարյանի, բենզինի թանկացումն այնքան կարեւոր չէ, որքան գազի, ինչպես նաեւ կերոսինի թանկացումը, որը շատ կարեւոր է հասարակության համար. «Մենք անպայման այդ աղմուկը ավելի սուր կլսենք: Գազի թանկացման հետեւանքով արդեն երթուղային տաքսիները, նաեւ սովորական տաքսիների տերերը բողոքում են: Տաքսի ծառայություններում, օրինակ, մեկ մեքենայի հաշվարկով օրական 1000-1200 դրամ ավելի վճարում պետք է արվի երկու անգամ լիցքավորելու դեպքում: Այսինքն ամսվա կտրվածքով նվազագույնը 30 հազար դրամ մեկ ավտոմեքենայի հաշվարկով ավել գումար պետք է դուրս գա: Հիմա կամ տաքսի ծառայությունն ինքը պետք է վճարի, կամ թողնի վարորդի վրա: Դա էլ նշանակում է, որ վարորդի օրական եկամուտն է այդ չափով նվազելու, ու սա այն դեպքում՝, նրանք առանց այդ էլ սահմանափակ եկամուտներ ունեն»:
Հարցին, թե ի վերջո, կբարձրանա՞ն տրանսպորտի ու տաքսու ուղեվարձերը, թե ոչ, Գագիկ Մակարյանն արձագանքեց. «Մենք ֆինանսների նախարարությունում այդ հարցը քննարկել ենք եւ կարծում եմ, որ կամ տրանսպորտը պետք է թանկանա, կամ համայնքները պետք է փորձեն սուբսիդավորել, որը դժվար կլինի: Պետությունը նման ծավալով սուբսիդավորում իրականացնելու հնարավորություն չունի, հետեւաբար ուրիշ մեխանիզմներ պետք է գտնել: Ավտոբուսներով եւ միկրոավտոբուսներով ծառայություն մատուցող սերվիսների համար հաստատագրված վճարը դարձել է արտոնագրային վճար: Բոլոր դեպքերում գործակիցը, որ հաշվարկվում է, կարող է անգամ Երեւանի գնի համեմատ թանկ ստացվել մարզերում: Եկող շաբաթ նորից ենք քննարկելու: Եթե տեսնենք, որ արտոնագրային վճարի չափն այսօրվա դրությամբ բարձր է, պետք է մտածենք այն իջեցնելու մասին: Սա լուծումներից մեկը կարող է լինել, որպեսզի ուղեւորափոխադրողները տոմսերը չթանկացնեն»:

Расчеты показывают, что 1 января рост цен в Армении соответствует росту ставок акцизов, предусмотренных Налоговым кодексом, то есть, спекулятивного роста цен нет. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am сообщил председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.
На замечание, что с 1 января цены на бензин, дизельное топливо и газ повысились, хотя у компаний, занимающихся их реализацией, имеются запасы топлива, которые они закупали еще в прошлом году по более низким ценам, Макарян ответил, что после продажи этих накоплений  придется закупать новую партию топлива, но уже по более высокой цене. Поэтому было принято решено заранее повысить цены, для накопления средств, с целью дальнейшей закупки новой партии, но уже по более высокой стоимости.
«Допустим, у вас есть 3 яблока, которые вы продаете за 300 драмов, но вам нужно купить 10 яблок за 500 драмов. Следовательно, вам придется выплатить разницу в 200 драмов либо из своего кармана, либо взять кредит. Чтобы этого не было, они уже сейчас пытаются продать яблоко за 500 драмов. Логика у них такая»,- пояснил эксперт.
По словам Макаряна, повышение цен на бензин не так важно для нашего общества, как на газ, а также на керосин. Из-за подорожания газа уже возникли жалобы у водителей микроавтобусов и такси. Как отметил эксперт, в частности, в течение месяца в расчете на один автомобиль будет расходоваться не менее 30 000 драмов. Исходя из этого, теперь либо служба такси должна будет покрыть лишние расходы, либо сам водитель такси.
«Это, в свою очередь, будет значить, что ежедневный доход водителя уменьшится на данную конкретную сумму, и это в том случае, когда у них и без того ограниченный доход»,- отметил Макарян.
Отвечая на вопрос, повысится ли плата за такси, Гагик Макарян подчеркнул, что они уже обсуждали данный вопрос в Министерстве финансов, и заявил, что либо транспорт подорожает, либо общины должны будут попытаться их субсидировать, что, по его оценкам, будет крайне сложно реализовать на практике, поскольку у государства нет возможности сделать субсидию в таком размере, следовательно необходимо искать другие механизмы.