Վերջին ամիսներին եւ մասնավորապես հունվարի 1–ից առաջին սպառման ապրանքների թանկացումից երջանկացողներ էլ կան։ Սա նկատել է  մասնավորապես գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը։ Նա NEWS.am–ի հետ զրույցում ուշադրությունը հրավիրեց մեր  համաքաղաքացի միս արտադրողի ապրումների վրա, որը երջանիկ է, քանի որ ստացած շահույթի արդյունքում կարողանում է վարկերը փակել։ Իգնատի Առաքելյանը  տարակուսանքով  հակադարձեց  ընդդիմախոսներին՝ ի՞նչ է, չթողնե՞նք գյուղացին լավ ապրի։
«Միս արտադրողը երջանիկ է էսօր, որովհետեւ մսի գինը թանկացել է, նա կարողանում է շահույթ ստանալ, իր վարկերը փակել, մնալ գյուղում, իր երեխային դպրոց ուղարկել, հագուստ գնել, հիմա ինչ եք առաջարկում, չթողնենք՞, որ լավ  ապրի գյուղացին»,–ասաց Իգնատի Առաքելյանը։ Այնպես չէ, որ նախարարի մտահոգության տիրույթից դուրս է մնացել  սոցիալական խոցելի խավը, որին անմատչելի են միսն ու կարագը եւ խորթ միս արտադրող համաքաղաքացու երջանիկ ապրումները, նախարարն այս խավին առաջարկում է սպասել մինչեւ կառավարության՝ գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրվող տեխնոլոգիաները պտուղներ կտան։ Եւ ամենակարեւորը, տեսականորեն հնարավոր է, որ ներմուծվող ապրանքների թանկացումը կարող է նպաստել տեղական արտադրության զարգացմանը, ինչն էլ հերթին կնպաստի գների անկմանը։
«Թանկացումը կարող է բերել արտադրության զարգացման, եթե  թանկացումը կապված է միջազգային շուկայի հետ։ Օրինակ, մսի գնի թանկացումը կապված է դրսի պահանջարկի հետ ու բնակլիմայական պայմանների հետ, ձեւավորվել է արտահանման մի գին, որը թույլ է տալիս անասնապահության դեպքում զարգացնել գլխաքանակը։ Մենք հանդիպել ենք տավարաբույծների հետ, մեզ մոտ կան լավ տնտեսություններ, որոնք դրական են նայում էսօրվա ստեղծված իրավիճակին, որ կարողանան զարգացնել արտադրությունը»,–մեկնաբանեց նախարարը՝ շարունակելով, թե արտահանման մեծ պահանջարկն էլ  իր հերթին կբերի  ՀՆԱ–ի աճին, հարկերի ավելացմանը, որով էլ հնարավոր կլինի սոցիալական ծրագրերով  խոցելի խավի քիմքին մոտեցնել միսն ու կարագը։ Իգնատի Առաքելյանի օպտիմիստական կանխատեսումների շղթան ընդհատեցինք հետեւյալ հարցով՝ ե՞րբ իրականություն կդառնա իր նկարագրած իրավիճակը։ «Լինելու է տեխնոլոգիաների ներդրում, որը թույլ կտա արդյունավետություն բարձրացնել ու համապատասխանաբար շուկայական գին ձեւավորել, եթե կիջնի՝ կիջնի։  Այսինքն՝ կաթիլային համակարգ, բարձրակարգ սարքավորումներ բերելը եւ այլն.... Անասնապահության զարգանալու դեպքում, համապատասխանաբար կաթի արտադրությունն էլ է զարգանալու, որը կարող է բերել կարագի արտադրությանը, իսկ այսօր չունենք այն ծավալով կաթ, որ ապահովենք կարագի ներքին արտադրությունը, հիմնականում պանիրն են արտադրում, որն էլ գնում է դրսի շուկա։ Մեր արտադրողները կենտրոնացած են դրսի շուկայի վրա»,–պատմեց նախարարը։ Իսկ որպես կարճ ժամանակահատվածում ակնկալվող արդյունք՝ Իգնատի Առաքելյանը շեշտեց գյուղացիական տնտեսությունների կողմից ձեռքբերվող դիզվառելիքի սուբսիդավորումը։ Նշենք, որ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել էր Աժ լսումներ  հրավիրել եւ  հանրությանը բացատրել թանկացումների պատճառները,ապա  թանկացումները մեղմող մեխանիզմներ գտնել։ Ի դեպ գյուղացիական տնտեսությունների համար դիզվառելիքը սուբսիդավորվել է մինչեւ 2017 թվականը։ Որոշվել էր, որ 2018–ից չեն սուբսիդավորելու, այն էլ վերանայվեց դիզվառելիքի թանկացման պատճառով։ Գյուղատնտեսության ոլորտի պատասխանատուն շեշտեց, որ իրենց ծրագրերը միտված են թանկացումների հաջորդ փուլի դիմակայմանը, որը կարող է տեղի ունենալ 5–7 տարի հետո։ «Հարցն այն է , որ մեր  ծրագրերը միտված են նրան,որ հաջորդ ճգնաժամին կարողանանք դիմակայել։ Էսօր խոսել նրանից, թե եղած իրավիճակը ոնց արագ շտկենք, սխալ ուղղություն է, մենք էսօր պետք է քայլեր  ձեռնարկենք հաջորդ ճգնաժամի դեմ պայքարելու համար, ինչը թույլ կտան այսօր նորդրվող տեխնոլոգիաները»։ Մեր հարցին՝ կարո՞ղ ենք ասել, որ Սերժ Սարգսյանի՝ լսումներ  հրավիրելու հանձնարարությունը թանկացումները Աժ բարձր ամբիոնից արդարացնելու նպատակով էին,  Իգնատի Առաքելյանը  պատասխանեց, որ այդ  հանձնարարականի  արդյունքում է որոշվել գյուղացիական տնտեսությունների համար ձեռք բերվող դիզվառելիքը սուբիսդավորել։ Իգնատ Առաքելյանը այսքանով թանկացումները մեղմելու հարցը փակված է համարում։

Подорожания последнего времени осчастливили некоторых людей. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян.
Он, в частности, отметил, что счастливыми ходят производители мяса, поскольку полученная прибыль позволяет им закрывать кредиты. «Он закрывает кредиты, остается в деревне, отправляет своего ребенка в школу, покупает одежду, что сейчас предлагаете, не пускать, чтобы житель села жил хорошо?», - задался вопросом Аракелян.
Но из поля зрения министра отнюдь не выпал социально уязвимый слой, которому недоступны мясо и масло и чужды счастливые переживания производителя мяса. Аракелян предлагает этому слою подождать, пока дадут плоды внедряемые в сельское хозяйство технологии.  И что самое важное, теоретически возможно, что подорожание импортируемых товаров может способствовать развитию местного производства, что, в свою очередь, посодействует падению цен.
«Рост цен может привести к развитию производства, если подорожание связано с международным рынком. Например, повышение цены на мясо связано с внешним спросом и природно-климатическими условиями, сформировалась такая цена экспорта, которая позволяет в случае животноводства развивать поголовье скота.
Мы встречались с животноводами, у нас есть хорошие хозяйства, их владельцы положительно смотрят на создавшуюся сегодня ситуацию, чтобы в дальнейшем развивать производство», – прокомментировал министр, продолжив, что большой спрос на экспорт, в свою очередь, приведет к росту ВВП, увеличению налогов, благодаря чему можно будет с помощью социальных программ  сделать доступным мясо и масло для социально уязвимых слоев», - сказал министр.
На вопрос, когда станет реальностью описанная ситуация, Аракелян ответил: «Будет внедрение технологий, которое позволит повысить эффективность и сформировать, соответственно, рыночную стоимость, если снизится, то снизится.  То есть, капельная система, ввоз высококачественного оборудования и т.д… В случае развития животноводства, соответственно, будет развиваться и производство молока, которое может привести к производству масла. Сегодня у нас нет того объема молока, который позволит обеспечить внутреннее производство масла, в основном производят сыр, который уходит на внешний рынок.  Наши производители сосредоточены на внешнем рынке».
А в качестве кратковременного ожидаемого результата Игнатий Аракелян подчеркнул субсидирование приобретаемого  фермерскими хозяйствами  дизельного топлива.
Отметим, что Серж Саргсян поручил созвать слушания в парламенте Армении и разъяснить общественности причины повышения цен, а также найти механизмы по смягчению его последствий. Между прочим, для сельских хозяйств дизельное топливо субсидировалось до 2017 года. Было решено, что с 2018 года субсидирования не будет, пересмотр имел место в связи с подорожанием дизельного топлива. Министр подчеркнул, что их программы нацелены на   противостояние   следующему этапу повышения цен, которое может произойти через 5-7 лет.
«Сегодня неправильно говорить о том, как быстро исправить создавшуюся ситуацию, мы сегодня должны предпринять шаги для борьбы против следующего кризиса, что позволят сделать обновляемые сегодня технологии», - сказал министр. На вопрос, можем ли мы сказать, что поручение Сержа Саргсяна о проведении парламентских слушаний имело цель оправдания подорожаний с высокой трибуны парламента Армении, Игнатий Аракелян ответил, что в результате этого поручения было принято решение о субсидировании приобретаемого сельскими хозяйствами дизельного топлива. Этим Игнатий Аракелян считает вопрос смягчения роста цен закрытым.