Փետրվարի 3-ին  ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի՝ Արցախ կատարած այցի շրջանակում Արցախի մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ զբոսաշրջության նախարարության եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության միջեւ ստորագրվեց  պատմամշակութային ժառանգության պահպանության բնագավառում համագործակցության մասին  փոխըմբռնման հուշագիր:
Հուշագիրը կարեւորվում է մասնագիտական փորձի փոխանակումը եւ մեթոդական օժանդակությունը, համագործակցությունը պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական հաշվառման, պահպանության, ուսումնասիրման ոլորտներում, Արցախի Հանրապետության պատմամշակութային եւ բնապատմական արգելոցների զարգացման ծրագրերի մշակման եւ իրագործման ուղղությամբ:
Ըստ հուշագրի նախատեսվում է նաեւ պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության ոլորտի վերաբերյալ գիտահանրամատչելի գրականության համատեղ հրատարակում, ՀՀ նախարարության կողմից աջակցություն թանգարանային նոր ցուցադրությունների կազմակերպման, գտածո հնագիտական նյութերի մաքրման եւ վերականգնման գործում, համատեղ ցուցահանդեսների եւ գիտական կոնֆերանսների կազմակերպում, ինչպես նաեւ հրատապ հնագիտական պեղումների եւ հուշարձանների մոնիթորինգի համատեղ կազմակերպում եւ իրականացում:
Այս ամենը  կյանքի կոչելու նպատակով  կհաստատվի ոլորտային համագործակցության միջոցառումների ծրագիր եւ կստեղծվեն համատեղ աշխատանքային խմբեր, որոնք պարբերաբար  կհանդիպեն ու կքննարկեն աշխատանքների ընթացքը:

Министерство культуры Армении и Министерство культуры, по вопросам молодежи и туризма Карабаха 3 февраля подписали меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве в области сохранения историко-культурного наследия. Подписание состоялось в рамках визита в Карабах министра культуры Армении Армена Амиряна.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства культуры, по вопросам молодежи и туризма Арцаха, в меморандуме подчеркивается важность обмена профессиональным опытом, методологической поддержки, разработки и реализации программ развития историко-культурных и природно-исторических заповедников НКР и другие вопросы.
В рамках подписанного документа предусматривается также совместная публикация научно-популярной литературы о сфере сохранения историко- культурных памятников, организация новых музейных выставок при содействии Минкульта Армении, совместных выставок и научных конференций, совместных археологических раскопок, мониторинга памятников и другое.
С целью претворения в жизнь всех этих планов будет утверждена программа мероприятий секторального сотрудничества, а также появятся совместные рабочие группы, члены которых будут периодически встречаться и обсуждать ход работ.