Հայաստանի ջրային տնտեսության պետական կոմիտեն մտադիր է 2018 թվականին ջրաչափեր տեղադրել բոլոր հիմնական եւ երկրորդային ոռոգման ջրատարների վրա: Այս մասին փետրվարի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Պետհանձնաժողովի նախագահ Արսեն Հարությունյանը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում ոռոգման ամբողջ համակարգում ջրաչափերի տեղադրումը Պետական կոմիտեի առաջնահերթ խնդիրն է:
«Սա հնարավորություն կտա հաշվել, թե կոնկրետ պահին որքան ջուր է հոսում այս կամ այն ջրատարով»,- ասաց Արսեն Հարությունյանը՝ հավելելով, որ ջրաչափերին կհետեւեն առցանց ռեժիմով՝ Պետական կոմիտեի վերահսկողական կենտրոնի միջոցով:
Նա նաեւ նշեց, որ այս հաշվարկները չափազանց կարեւոր են ոռոգման համակարգերի արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաեւ ջրուղիներում առկա ջրի եւ դրա կորուստների հաշվարկման համար:

Государственный комитет водного хозяйства Армении намерен в 2018 году установить счетчики на всех основных и вторичных оросительных водоканалах Армении. Об этом на встрече с журналистами 6 февраля сообщил председатель Госкомитета Арсен Арутюнян.
По его словам, установка счетчиков по всей системе орошения в Армении является приоритетной задачей Госкомитета.
«Это позволит учесть, сколько воды в конкретный момент пропускается по тому или иному каналу»,- отметил Арсен Арутюнян, добавив, что наблюдения будут проводиться в онлайн режиме через диспетчерский центр Госкомитета.
Он отметил, что эти расчеты чрезвычайно важны для повышения эффективности систем орошения, а также расчета имеющейся в каналах воды и потерь.