Լոնդոնի դատարանը վեց տարի առաջ WikiLeaks- ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին կալանավորելու համար տրված հրամանագիրն ուժի մեջ է թողել: Այս մասին հայտնել է մագիստրական դատարանի դատավոր Էմմա Արբութնոթը, հաղորդում է BBC-ն:
Ասանժը 2012 թվականին ապաստան է ստացել Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը, երբ բրիտանական դատարանը նրան կալանավորելու հրաման էր տվել՝ նրան շվեդական իշխանություններին արտահանձնելու գործով, որոնք հետաքննում էին նրա դեմ հարուցված սեռական ոտնձգությունների մասին մեղադրանքները:
Այդ ժամանակվանից 6 տարի շարունակ Ասանժը դուրս չէր եկել դեսպանատան սահմաններից՝ արտաքին աշխարհի հետ շփվելով միայն համացանցով, հազվադեպ ընդունելով այցելուներ: Այդ ընթացքում Շվեդիայում նրա գործով հետաքննությունը դադարեցվել էր:
Այնուամենայնիվ, նրան կյալանավորելու բրիտանական դատական հրամանագիրը շարունակում է ուժի մեջ մնալ եւ եթե Ասանժը դուրս գա դեսպանատան տարածքից, նա անմիջապես կկալանավորվի:
Ասանժը վախենում է, որ եթե նա դուրս գա Էկվադորի դեսպանատնից, նա կձերբակալվի եւ կհանձնվի ԱՄՆ իշխանություններին, որոնք ուսումնասիրում են իր կողմից հիմնադրված WikiLeaks կայքի գործունեությունը:
Նրա փաստաբանները նշում են, որ բրիտանական իշխանությունները հրաժարվում են հաստատել կամ հերքել Ասանժին արտահանձնելու ամերիկյան պահանջը:

Лондонский суд оставил в силе ордер на арест основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа, выданный шесть лет назад, объявила судья магистратского суда Вестминстера Эмма Арбутнот, передает BBC.
Джулиан Ассанж укрылся в посольстве Эквадора в Лондоне в 2012 году, после того как британский суд распорядился о его аресте по делу о выдаче его шведским властям, которые расследовали обвинения в сексуальных домогательствах, выдвинутые против него.
С тех пор в течение шести лет Ассанж не выходил за пределы посольства, общаясь с внешним миром по интернету и изредка принимая посетителей. Тем временем в Швеции расследование по его делу было прекращено.
Тем не менее, британский судебный ордер на его арест продолжает действовать, и, если Ассанж выйдет за пределы посольства, он будет немедленно арестован за то, что нарушил постановление суда об освобождении под залог шесть лет назад и скрылся от правосудия.
Его адвокаты на прошлой неделе внесли в магистратский суд Вестминстера прошение об отмене ордера на арест Ассанжа, заявляя, что он утратил свою целесообразность.
Ассанж опасается, что в случае, если он выйдет из посольства Эквадора, он будет задержан и выдан американским властям, которые расследуют деятельность основанного им сайта WikiLeaks.
Его адвокаты указывают, что британские власти отказываются подтвердить или опровергнуть существование американского запроса на выдачу Ассанжа.