Հիմա, երբ սոցիալական վիճակը վատ է երկում, ի՞նչ է առաջարկում պետությունը: Այսօր՝ փետրվարի 16-ին, ԱԺ արտահերթ նիստում Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկման ժամանակ նման հարցադրումով հանդես եկավ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը:
Նա՝ դիմելով ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանին, ասաց. «Ձեր ելույթից որքան հասկացա, ներկայացված նախագծին դրական չեք վերաբերվում: Փաշինյանն ուզում էր ապացուցել, որ գնաճը 21,9% է, ինձ բոլորդ էլ ճանաչում եք՝ զուսպ ու չափագրված սպառող եմ, բայց կարծում եմ, որ գնաճը 40 եւ ավելի տոկոս է:
Հիմա ի՞նչ եք առաջարկում, ասում եք՝ եկեք դիմագրավենք, բայց ասում եք, ով մեքենա ունի, հազիվ հազար դոլարով գնել է, թող գնա բարձր ակցիզային հարկով աշխատի, առաջարկում եք սոցիալական խոցելի խավին աջակցել, ինչո՞վ, 1000 դրա՞մ տալ: Դա ամենաողորմելի ինստիտուտն է՝ մարդուն ստրուկ դարձնելու համար: Մարդու համար աշխատատեղ ստեղծելու փոխարեն ասում ենք՝ եկեք աջակցենք: Աջակցությունն էլ վերջանում է 1000 դրամի սահմաններում: Հիմա ի՞նչ անենք՝ այս վիճակից դուրս գանք: Կարելի է սենց ժողովրդին սպանելով բերել՝ իբր թե բյուջեն լցնել ու էլի նորից ռացիոնալ չօգտագործել: Եկեք չհուզվենք, թե բյուջեում փող չկա. չկա վատ եք աշխատում, մենք բոլորս վատ ենք աշխատում»:
Ի պատասխան Խոսրով Հարությունյանը նշեց. «Այս խնդիրը կարճաժամկետ լուծում չունի, միակ ելքը տնտեսական աճն է, որը երկարաժամկետ խնդիր է: Մյուս ռեսուրսը բյուջեն ռացիոնալ օգտագործելն է, վարչական ռեսուրսների կրճատումը»:
Նշենք, որ Հարկային օրենսգրքի այս փոփոխություններով առաջարկվում է վերադառնալ վառելիքի վրա ակցիզային հարկի մինչեւ հունվարի 1-ը գործող դրույքաչափերին: Նաեւ առաջարկվում է 150 հազար դրամից մինչեւ 450 հազար դրամ ամսական աշխատավարձ ստացող ֆիզիկական անձանց եկամտային հարկը կվերադարձվի մինչեւ Հարկային օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելու պահը (2018-ի հունվարի 1) կիրառված դրույքաչափին՝ 28-ից 26 տոկոսի:
Ցանկացած գնով քաղաքացիների եկամուտների ավելացումն անթույլատրելի է. ՀՀԿ
Առաջին անհրաժեշտության ապրանքները թանկացել են 2017-ի սեպտեմբերից, երբ ակցիզային հարկի մասին խոսք չկար. ՀՀԿ

Сейчас, когда социальная ситуация в стране тяжелая, что предлагает государство? Таким вопросом во время обсуждения законопроекта о внесении изменений в Налоговый кодекс в парламенте Армении 16 февраля задался депутат от блока «Царукян», экономист Вардан Бостанджян.
Обращаясь к депутату от правящей Республиканской партии Армении Хосрову Арутюняну, Бостанджян заявил: «Как я понял из Вашего выступления, Вы не относитесь положительно к представленному законопроекту. Пашинян тут хотел доказать, что инфляция составляет 21,9%. Вы все меня знаете, я являюсь сдержанным и умеренным потребителем, но, думаю, что инфляция составляет 40% и более. Что Вы сейчас предлагаете? Вы говорите, давайте противостоять, но вместе с тем говорите, тот, у кого есть машина, смог его купить с трудом за 1000 долларов, пусть идет и работает по высокому акцизному налогу. Говорите, окажем содействие социально уязвимым группам, но как? Раздав им по 1000 драмов? В мире это самый ничтожный инструмент для того, чтобы превратить человека в раба. Вместо того чтобы создавать для людей рабочие места, вы говорите, давайте поможем, причем помощь заканчивается раздачей 1000 драмов. Разве можно, убивая народ, пополнять бюджет и опять не использовать эти средства рационально. Не надо говорить, что в бюджете нет денег: их нет, значит, плохо работаете, мы все плохо работаем», - сказал  депутат.
В ответ Хосров Арутюнян заявил: «Эта проблема не имеет краткосрочного решения. Единственный выход – экономический рост. Другой ресурс – рациональное использование бюджета, сокращение административных ресурсов».
Отметим, что своим законопроектом «Выход» предлагает вернуться к тем ставкам акцизного налога на топливо, которые действовали до 1 января 2018 года. Предлагается также вернуть ставку налога на доход для физических лиц, получающих зарплату в размере от 150 тысяч до 450 тысяч, действовавшую  до вступления в силу Налогового кодекса (1 января 2018 года).