Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի փոխվարչապետ, ներքին գործերի նախարար Գիորգի Գախարիային:
Ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է նրան Վրաստանի փոխվարչապետի, ներքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ եւ նշել, որ ջերմությամբ է հիշում անցած տարվա ամռանը Գիորգի Գախարիայի հետ Երեւանում ունեցած հանդիպումը մեկ այլ՝ Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարի պաշտոնում, երբ քննարկման թեման հայ-վրացական առեւտրատնտեսական հարաբերություններն էին:
Նախագահ Սարգսյանը նաեւ առանձնակի ջերմությամբ է հիշել անցած տարեվերջին Վրաստան կատարած իր պաշտոնական այցը եւ հանդիպումները երկրի բարձրագույն ղեկավարության ու Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարքի հետ: Այս համատեքստում Հանրապետության Նախագահը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծապես կարեւորել է հաճախակի փոխայցերը եւ հույս հայտնել, որ նախարար Գախարիայի այցը Հայաստան նոր խթան կհաղորդի Հայաստանի եւ Վրաստանի իրավապահ մարմինների միջեւ համագործակցության խորացմանը: Զրուցակիցները երկուստեք կարեւոր են համարել այդ ոլորտում փոխգործակցությունը եւ բարեկամ երկու երկրներում անվտանգության ու կայունության ապահովումը նաեւ տնտեսական, հումանիտար եւ այլ ոլորտներում առաջընթաց ու ձեռքբերումներ արձանագրելու տեսանկյունից:
Գիորգի Գախարիան Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի հետ ունեցած արդյունավետ հանդիպման ժամանակ համագործակցության խորացման ուղղությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, որոնք, ըստ նրա, ներառում են նաեւ սահմանամերձ տարածաշրջանները, որտեղ նույնպես կան յուրահատուկ մարտահրավերներ: Նախարար Գախարիայի համոզմամբ, այդ մարտահրավերները միասնաբար ավելի հեշտ կլինի դիմագրավելը:

Президент Армении Серж Саргсян 24 февраля принял вице-премьера, министра внутренних дел Грузии Георгия Гахарию.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы государства, Саргсян поздравил Гахарию с назначением на пост вице-премьера, министра внутренних дел Грузии и отметил, что с теплотой вспоминает свою прошлогоднюю встречу с ним в Ереване, когда он занимал еще пост министра экономики и устойчивого развития Грузии. На той встрече темой обсуждения были армяно-грузинские торгово-экономические отношения.
Саргсян также с особой теплотой вспомнил свой официальный визит в Грузию в конце минувшего 2017 года и встречи с высшим руководством страны и Католикосом-Патриархом Всея Грузии Илией Вторым. Президент Армении отметил важность частых взаимных визитов в контексте укрепления двусторонних отношений и выразил надежду на то, что визит Гахарии в Армению придаст новый импульс углублению сотрудничества между правоохранительными органами Армении и Грузии.
Собеседники также подчеркнули важность взаимодействия в данной сфере и обеспечения безопасности и стабильности в двух дружественных странах и с точки зрения регистрации прогресса и достижений в экономической, гуманитарной и других сферах.
В свою очередь, Гахария представил президенту Саргсяну договоренности об углублении сотрудничества, достигнутые по итогам эффективной встречи с начальником Полиции Армении, которые, по его словам, охватывают и приграничные регионы, где также существуют специфические вызовы. Глава МВД Грузии уверен, что данным вызовам легче будет противостоять совместными силами.