Վրաստանում  Քաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության (ՔՊՊԱ) նոր համակարգի ներդրումը ենթադրում է, որ հայաստանցի հյուրերին անհրաժեշտ է ավելի զգոն լինել:
«Տուգանք» հասարակական միավորման ղեկավար, փաստաբան Արտակ Խաչատրյանը մարտի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ ավտովթարի դեպքում անհրաժեշտ է անհապաղ տեղեկացնել ինչպես Վրաստանի ճանապարհային ոստիկանությանը, այնպես էլ՝ ապահովագրական ընկերությանը: «Դա նշանակում է, որ վարորդները պետք է բջջային կապ ունենան: Վրացական օրենսդրությունը պահանջում է, որպեսզի ավտովթարի դեպքում մասնակիցները չլքեն դեպքի վայրը՝ բացի բժշկական օգնության դիմելու դեպքերից, եւ անմիջապես հայտնեն ապահովագրական վկայականի վրա նշված ընկերությունների համարները»,- ասաց փաստաբանը:
Խաչատրյանի խոսքով՝ ամենամեծ խնդիրներից մեկը շարունակում է մնալ լեզվական խոչընդոտը: «Օրինակ, ավտովթար է տեղի է ունեցել, եւ Ձեզ հարկավոր է տեղեկացնել այդ մասին ճանապարհային ոստիկանությանն ու ապահովագրական ընկերությանը, իսկ Վրաստանում ռուսերեն խոսելը նորաձեւ չէ», - հիշեցրեց Արտակ Խաչատրյանը:

Внедрение новой системы ОСАГО в Грузии предполагает необходимость повышения бдительности гостей из Армении.
Как пояснил адвокат, руководитель общественной организации «Штраф» Артак Хачатрян 12 марта на встрече с журналистами, в случае ДТП необходимо сразу проинформировать как дорожную полицию Грузии, так и страховую компанию. «Это означает, что водителям необходимо иметь мобильную связь. Грузинское законодательство требует, чтобы в случае ДТП участники не оставляли место происшествие, за исключением случаев обращения за медицинской помощью, и немедленно информировали – номера страховых компаний указаны на полисе», - отметил юрист.
Одной из наибольших проблем, отметил Хачатрян, остается языковой барьер. «Например, произошло ДТП, и Вам необходимо проинформировать дорожную полицию и страховую компанию. На русском в Грузии говорить не модно», - напомнил Артак Хачатрян.