Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը ապրիլի 24–ի հետ կապված հայտարարություն է տարածել։
Կարո Փայլանի հայտարարության մեջ նշել է, որ ապրիլի 24–ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օրն է։ «Մեծ Եղեռնից անցել է 103 տարի, սակայն այս հողերում տեղի ունեցած եւ մարդկության դեմ հանցանք համարվող Հայոց ցեղասպանության հետ Թուրքիան դեռ չի առարեսվել։
Երբ դրա հետ չառերեսվեցին, առանց պատժի նոր հանցանքներ տեղի ունեցան այս հողերում։ Քանի որ առանց պատժի մնացած հանցանքը նորանոր հանցանքների պատճառ է դառնում։
Այնպես է, որ Ցեղասպանության հետ առերեսումը իրականության հետ առերեսում է, որից կօգտվի հասարակության մեջ խաղաղությունը։
Եկեք միասին այս ժխտողականության դեմն առնենք։ Այս հողերի կորուստների ու մեր անհետ կորած հարազատների համար միասին սգանք։ Եթե վերքը չփակենք էլ, գոնե միասին սգանք»,–հայտարարել է Կարո Փայլանը։

Турция до сих пор отрицает Геноцид армян, который считается преступлением против человечества. Об этом написал в заявлении по случаю 103-й годовщины Геноцида армян депутат-армянин парламента Турции Каро Пайлян.
В распространенном заявлении Пайлян напомнил о том, что 24 апреля – День памяти жертв Геноцида армян.
«С Геноцида армян прошло 103 года, однако Турция до сих пор не столкнулась лицом к лицу с считающимся преступлением против человечества Геноцидом армян, который имел место на этих землях.
Не столкнулась, потому на этих землях произошли новые преступления. Преступления без наказаний становятся причиной новых преступлений.
Давайте вместе пресечем это отрицание. Давайте вместе выразим скорбь в связи потерями этих земель и бесследно пропавшими нашими родственниками. Если боль невозможно залечить, хотя бы вместе поскорбим», - отметил Пайлян.