ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին «անպայման»  կհրավիրի Միացյալ Նահանգներ, եթե Սինգապուրում կայանալիք գագաթաժողովը լավ անցնի, հաղորդում է AP-ն:
Միեւնույն ժամանակ, Թրամփը նշել է, որ պատրաստ է հեռանալ, եթե ամեն ինչ լավ չընթանա, ինչպես նախկինում արել է: Նրա խոսքով, Կիմ Չեն Ընը պատրաստ է որոշում կայացնել, որը իր երկրի, նրա ընտանիքի եւ իր համար շահավետ կլինի,:
Նա նշել է, որ Սինգապուրի հանդիպման ընթացքում կարող է Կորեական պատերազմի ավարտի մասին համաձայնագիր ստորագրվել: «Մենք կարող ենք համաձայնագիր ստորագրել: Բայց դա առաջին քայլը կլինի, հեշտ մասը, դժվարությունները ավելի ուշ կսկսվեն»,-  Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ համատեղ  ասուլիսում ասել է նա:

A visit to the U.S. — which Trump added could take place at the White House — would be remarkable after decades of minimal contact between the U.S. and the communist dictatorship.
At a joint news conference with Japanese Prime Minister Shinzo Abe on Thursday, the president said he wants to eventually establish normal relations with North Korea if the regime commits to denuclearization.
"Normalizing relations is something that I would expect to do, I would hope to do," Trump said.
While Trump said he sees the "potential to make a deal" with North Korea to get the isolated regime to abandon its nuclear ambitions, he stressed that he is "totally prepared to walk away" from the summit. Trump already canceled the meeting once before it was rescheduled, following a key North Korean official's trip to Washington.