«Եվրատեսիլին» Ուկրաինայի մասնակցությունն սպառնալիքի տակ է. Ուկրաինայի Ազգային հեռուստաընկերությունը, ինչպես պարզվում է, չի մարել անցած տարիների պարտքը, որոնց պատճառով կարող է փակվել «Եվրատեսիլ-2011-ին» Ուկրաինայի մասնակցության ճանապարհը, հայտնում է «Ինտերնովոստին»։
Նշենք, որ պարտքերը կասկածի տակ են դնում ոչ միայն Ուկրաինայի ներկայացուցչի «Եվրատեսիլ-2011»-ին մասնակցելու հարցը, այլ նաեւ վնասել երկրի հեղինակությանը:
Մասնավորապես, Առաջին ազգայինը պետք է 20 մլն գրիվեն վճարի Եվրոպական հեռարձակողների միությանը, հակառակ դեպքում Ուկրաինային որակազրկում է սպասվում։ Այդ ժամանակ, հաստատ, Դյուսելդորֆում մրցույթը կկայանա առանց Ուկրաինայի մասնակցի։
Նշենք, որ Բելառուսը եւս հնարավոր է չմասնակցի մրցույթին։ Եվրախորհրդարանի մի շարք անդամներ պատրաստվում են դիմել Եվրոպական հեռարձակողների միությանը եւ պահանջել Բելառուսին զրկել «Եվրատեսիլ» մրցույթին մասնակցելու հնարավորությունից։ ԵՄ որոշում է կայացրել պատժամիջոցներ կիրառել ի պատասխան Մինսկի իշխանությունների՝ 2010 թվականի դեկտեմբեր 19-ից հետո ընդդիմության կողմից կազմակերպվելիք ակցիայի ճնշման։

Ukraine’s participation in Eurovision 2011 Song Contest is jeopardized due to debts of Ukrainian national broadcaster. National TV Company of Ukraine is reported not to pay its debts for previous years, Internnovosti reported.
The scandal not only threatens country’s participation in a song contest but also may negatively affect country’s image. The national broadcaster has to pay the European Broadcasting Union (EBU) 20m grivna not to be disqualified.
Members of the European Parliament also plan to appeal to EBU demanding that Belarus should be banned from participating in a song contest. The EU decided to impose sanctions in response to Belarus authorities’ suppression of the oppositional rallies after 2010 presidential elections.