ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կարգադրիչ Մարկ Գրինը հայտարարել է Արցախը ականներից որքան հնարավոր է արագ եւ մանրակրկիտ մաքրելու հանձնառության մասին:
Կոնգրեսական Բրեդ Շերմանի գրավոր հարցմանն ի պատասխան, Գրինը հիշեցրել է, որ HALO Trust-ի կողմից իրականացվող ականազերծման ծրագիրը Ղարաբաղում օգնել է ավելի քան 125 հազար մարդու:
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն ականազերծման հարցով օգնություն է տրամադրում USAID-ի կողմից ֆինանսավորվող եւ HALO Trust-ի կողմից իրականացվող ծրագրի միջոցով: 2017 թվականի սեպտեմբերին տարածքի 97.6 տոկոսը մաքրվել է: Նրա խոսքով, իրենց վերջնական նպատակն այն է, որ Ղարաբաղը ամբողջությամբ մաքրվի  ականներից:
«2017 թվականի հոկտեմբերին USAID-ն մոտավորապես 2.8 մլն դոլար է հատկացրել Լեռնային Ղարաբաղի ականազերծման համար, ինչը թույլ կտա երկարաձգել ականազերծման գործունեությունը մինչեւ 2019 թվականի սեպտեմբերը, երբ ընթացիկ ծրագրով ականազերծմանը USAID-ի աջակցությունը եւ HALO Trust- ի հետ համագործակցությունը կավարտվի: Մենք ինչպես եւ նախկինում կենտրոնանում ենք այն հարցի վրա, որ  որքան հնարավոր է արագ եւ մանրակրկիտ ավարտենք ականազերծումը», - ասել է նա:

Администратор Агентства США по международному развитию (USAID) Марк Грин заявил о приверженности очистить Арцах от мин как можно быстрее и тщательнее.
В ответ на письменный запрос конгрессмена Бреда Шермана, Грин напомнил, что проект по очистке мин, осуществляемых организацией HALO Trust помог более 125000 человек в Карабахе.
Он напомнил, что США предоставляет помощь Карабаху по разминированию с помощью проекта, финансируемого USAID и осуществляемым организацией HALO Trust. К сентябрю 2017 года было очищено 97,6% территории. По его словам, их конечная цель заключается в том, чтобы Карабах полностью чист от мин.
«В октябре 2017 года USAID выделило приблизительно 2,8 млн. долларов для разминирования Нагорного Карабаха, что позволит продлить деятельность по разминированию до сентября 2019 года, когда помощь USAID по разминированию в рамках нынешней программы и в партнерстве с HALO Trust будет завершена. Мы по-прежнему сосредоточены на том, чтобы завершить разминирование как можно быстрее и максимально тщательно»,- заявил он.