Սոցիալական ցանցերում  4-ամյա արքայազն Ջորջի վրա հարձակվելու կոչեր հնչեցրած, ինչպես նաեւ ահաբեկչական հարձակումը նախապատրաստելու մասին խորհուրդներ տարածած բրիտանացին Վուլիչի Թագավորական դատարանի որոշմամբ դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ամեն ինչ պարզ է. դուք հրապարակել եք արքայազն Ջորջի դպրոցի հասցեն, լուսանկարն ու հրանագներ կամ սպառնալիքներ հնչեցրել, որպեսզի Ջորջը եւ թագավորական ընտանիքի այլ անդամներն ընկալվեն որպես պոտենցիալ թիրախ»,- որոշումը հրապարակելիս հայտարարել է դատավոր Էնդրյու Լիզը:
Մայիսի վերջին 32-ամյա Հուսնեյն Ռաշիդը, ով բացահայտորեն աջակցում էր «ԻՊ» ահաբեկչական խմբին, անսպասելիորեն ընդունել էր իր մեղքը՝ այդպիսով ավարտելով դատավարությունը:
Հետաքննության տվյալներով՝ անցյալ տարվա նոյեմբերին ձերբակալված Ռաշիդը սոցիալական ցանցերում մոտ 290 հազար հաղորդագրություն է ստացել եւ ուղարկել՝ ըստ էության, «առցանց գործիքակազմ» ստեղծելով պոտենցիալ ահաբեկիչների համար: Հաղորդագրություններում նա խորհուրդներ է տվել, թե ինչպես պետք է հարձակվել անցորդների, տրանսպորտի վար, մասնավորապես՝ զենքի կիրառմամբ, ինչպես նաեւ ինչպես օգտագործել լազերները ինքնաթիռների վրա հարձակումների ժամանակ:

Британец, призывавший в соцсетях к нападению на четырехлетнего принца Джорджа, а также распространявший рекомендации по подготовке терактов, согласно решению Королевского суда Вулича, приговорен к пожизненному заключению, сообщает РИА Новости.
«Все ясно – вы публиковали название и адрес школы принца Джорджа, ее фотографию и инструкцию или угрозы с той целью, чтобы принц Джордж и другие члены королевской семьи воспринимались как потенциальные мишени», — заявил, оглашая приговор, судья Эндрю Лиз.
В конце мая 32-летний Хуснейн Рашид, который открыто поддерживал террористическую группировку ИГ, в зале суда неожиданно признал свою вину, завершив тем самым судебное разбирательство.
По данным следствия, Рашид, арестованный в ноябре прошлого года, отправил и получил около 290 тысяч сообщений в социальных сетях, фактически создавая «онлайн-инструментарий»  для потенциальных террористов.
В сообщениях он давал рекомендации, каким образом нападать на прохожих, на транспорт, в частности, используя оружие, а также как использовать лазеры при нападении на самолеты.