Հայ-ռուսական հարաբերությունների հակառակորդները կարող են օգտվել Հայաստանում իշխանափոխության անավարտ վիճակից: Նման տեսակետ հուլիսի 20-ին Երեւանում անցկացվող «Հայաստանն ու Ռուսաստանը. Իիրականություն, խնդիրներ եւ հնարավորություններ» թեմայով համաժողովի ընթացքում հայտնեց ռուս քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում իշխանափոխության գործընթացը դեռ չի ավարտվել: «Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ չեն անցկացվել, կառավարությունը ժամանակավոր է, Երեւանի նոր քաղաքապետ չի ընտրվում: Նման պայմաններում հայ-ռուսական հարաբերություններից հակառակորդները կարող են օգտվել իրավիճակից, ինչը չի կարող  չանհանգստացնել Ռուսաստանին»,- ասաց Մարկեդոնովը:
Քաղաքագետը նաեւ նշեց, որ Հայաստանում Ռուսաստանին որպես «անվտանգության պրովայդեր» են ընկալում, մինչդեռ կան բազմաթիվ այլ անկյուններ, որոնք զբաղված չեն: Այս կապակցությամբ նա գտնում է, որ ռուսական կողմը պետք է զբաղվի այլ ոլորտներով: «Նախընտրելի կլինի, եթե Ռուսաստանը ընկալվի նաեւ որպես մշակույթի, գիտության, բարձր տեխնոլոգիաների «պրովայդեր»: Եվ փաստ չէ, որ եթե դա չանենք մենք, ապա դա չի անի այլ որեւէ մեկը՝ բացառապես ալտրուիստական մղումներից դրդված»,- եզրակացրեց փորձագետը:

Незавершённостью процесса смены власти в Армении могут воспользоваться противники армяно-российских отношений. Подобное мнение, выступая на конференции в Ереване на тему «Армения и Россия: реалии, проблемы и возможности», выразил 20 июля российский политолог Сергей Маркедонов.
По его словам, процесс смены власти в Армении до сих пор не завершён. «Внеочередные парламентские выборы не проведены, правительство временное, новый мэр Еревана не избран. В таких условиях противники армяно-российских отношений могут воспользоваться ситуацией, что не может не беспокоить Россию», - пояснил Маркедонов.
Политолог также отметил, что в Армении Россию воспринимают, как «провайдер безопасности», тогда как есть много иных ниш, которые не заняты. Он считает в этой связи, что российская сторона должна заняться и иными сферами. «Было бы предпочтительнее, если бы Россия воспринималась и как «провайдер» культуры, науки, высоких технологий. И не факт, что если это не сделаем мы, то не сделает кто-то другой, исходя из сугубо альтруистических побуждений», - заключил эксперт.