Հունիսի կեսին Քյոլնում կալանավորված թունիսցի Զիֆ Ալլահ Խ.-ն կասկածվում է կենսաբանական ռումբի օգտագործմամբ ահաբեկչություն նախապատրաստման մեջ:
DW-ն հաղորդում է, որ իրավապահները չեն մանրամասնել, արդյոք ահաբեկիչը կոնկրետ օբյեկտներում է ցանկացել հարձակում իրականացնել: Դատախազության ներկայացուցչի խոսքով, Դաշնային դատական պալատի քննչական դատավորն ընդլայնել է թունիսցու դեմ մեղադրանքները: Այժմ նրան մեղադրում են պետության դեմ բռնի հանցագործության նախապատրաստման մեջ:
Թունիսդում ձերբակալվել են Քյոլնի ահաբեկչի երկու հնարավոր հանցակիցները: Երկրի ՆԳՆ-ի տվյալներով, մեղադրյալներից մեկը Զիֆ Ալլահ Խ.-ի հետ դավադրություն է կազմակերպել Գերմանիայում եւ Թունսիում միաժամանակ ահաբեկչություններ իրականացնելու համար:
Երկրորդը պետք է Գերմանիայում բնակվող հայրենակցին կեղծ փաստաթղթեր մատակարարեր այլ երկիր տեղափոխվելու համար:
29-ամյա թունիսցի Զիֆ Ալլահ Խ.-ն, որն ըստ մի շարք գերմանական ԶԼՄ-ի, 2016-ին ժամանել է Գերմանիա, դատարանի որոշմամբ հունիսի 13-ին կալանավորվել է:
Նրա բնակարանաի խուզարկության ժամանակ իրավապահ մարմինները տզկանեփի 3150 սերմ են հայտնաբերել, համարյա 84 մգ ռիցին թունավոր նյութ, 250 մետաղական գնդակներ եւ այլն:
Գերմանիայի գլխավոր դատախազ Պիտեր Ֆրանկի  հաղորդմամբ այդ նյութերը ցույց են տալիս, որ մեղադրյալը ակնհայտորեն պատրաստվում էր կենսաբանական ռումբ պատրաստել:

Тунисец Зиф Аллах Х., арестованный в Кельне в середине июня, подозревается в подготовке теракта с применением биобомбы.
«Он планировал взорвать начиненное рицином осколочное взрывное устройство в закрытом и оживленном месте», - заявили представители Федеральной прокуратуры Германии в пятницу, 3 августа. Как сообщает DW,   правоохранители не стали уточнять, были ли у потенциального террориста конкретные объекты на прицеле.
По словам представителя прокуратуры, следственный судья Федеральной судебной палаты расширил обвинения в адрес тунисца. Теперь его подозревают в подготовке насильственного преступления против государства.
В Тунисе задержаны два возможных подельника кельнского террориста. По данным министерства внутренних дел страны, один подозреваемый вступил в сговор с Зиф Аллах Х. с целью произвести одновременные теракты в Германии и Тунисе. Второй - должен был снабдить своего живущего в ФРГ земляка фальшивыми документами, чтобы дать ему возможность перебраться в другую европейскую страну.
29-летний гражданин Туниса Зиф Аллах Х., который, по данным ряда немецких СМИ, прибыл в Германию в ноябре 2016 года, был арестован с санкции суда 13 июня. При обыске в его квартире правоохранительные органы обнаружили 3150 семян клещевины, почти 84 миллиграмма ядовитого вещества рицин, 250 металлических шариков, две бутылки с легко воспламеняющимся средством для удаления лака для ногтей, проволока с припаянными лампочками и 950 граммов серого порошка, содержащего пиротехнические вещества из петард.
Как отметил генеральный прокурор Германии Петер Франк, эти материалы свидетельствуют о том, что обвиняемый, очевидно, собирался изготовить биобомбу.