Տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք հարց են առաջացնում՝ արդո՞ք մեր դատական համակարգը ոչ միայն ֆիզիկապես, այլեւ բարոյապես ի վիճակի է իրականացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարը։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 17-ին պաշտոնավարման 100 օրն ամփոփող հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ ավելի ու ավելի բարձր են հնչում տեսակետներ, որ մեր հանրապետության դատավորների մի զգալի մասը երկար տարիներ սպասարկել է կոռուպցիոն համակարգին։ Ավելի ու ավելի շատ քաղաքացիներ են խոսում այն մասին, որ Հայաստանում գործած բազմաթիվ դատավորներ եղել են կոռուպցիոն համակարգի մաս։
«Այս իմաստով անվստահությունը դատական համակարգի, դատավորների նկատմամբ շարունակում է շատ խորը մնալ։ Սա, իհարկե, շատ նուրբ թեմա է, եւ մենք, ամեն դեպքում, չպետք է տրվենք դատական համակարգի գործերին միջամտելու գայթակղությանը։  Առաջին օրվանից ես ասել եմ, որ հրաժարվելու եմ դատական իշխանությանը հրահանգներ տալու արատավոր պրակտիկայից, եւ ես հրաժարվել եմ այդ պրակտիկայից: Բայց մյուս կողմից ես ուզում եմ շատ հստակ ընդգծել, որ սա չի նշանակում, որ որոշ դատավորներ պետք է շարունակեն հրահանգներ ստանալ նախորդ կոռումպացված իշխանության ներկայացուցիչներից։ Ուզում եմ նախորդ իշխանության ներկայացուցիչներին եւ նրանցից հրահանգներ ստացող դատական իշխանության ներկայացուցիչներին ասել շատ ուղիղ եւ կոնկրետ. խելքներդ գլուխներդ հավաքեք եւ կատակ չանեք ժողովրդի հետ»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Произошли события, которые ставят под сомнение состоятельность судебной системы не только физически, но и морально вести борьбу с коррупцией. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на проходящем в Ереване митинге.
По словам Пашиняна, все громче озвучивается мнение о том, что существенная часть судейского корпуса долгие годы обслуживала интересы коррупционного строя. Все больше граждан говорят о том, что многие судьи составляли часть коррумпированной системы.
«В этом смысле недоверие  судебной системе остается глубоким. Это, конечно, очень деликатная тема, и мы в любом случае не должны поддаваться соблазну вмешиваться в дела судебной системы. С первого дня я говорил, что отказываюсь давать указания судебной системе и отказался от этой практики, но с другой стороны я хочу подчеркнуть, что это не означает, что некоторые судьи должны продолжать получать указания от представителей предыдущих властей. Хочу представителям прежних властей и получающим от них указания судьям сказать прямо и конкретно – возьмитесь за ум, не вздумайте шутить с народом», - заявил Пашинян.