Նոր Հայաստանում հայկական եւ ամերիկյան բիզնեսի համատեղ բարգավաճման իրական հնարավորություններ կան: Ֆրանչայզինգի առեւտրային հնարավորությունների վերաբերյալ ֆորումի շրջանակներում հայ լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում այս մասին հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«Մենք խրախուսում ենք Հայաստանի կառավարությանը շարունակել աշխատել բիզնես միջավայրի բարելավման եւ զարգացման ուղղությամբ: Բիզնես միջավայրը, ներդրումային միջավայրը կարող են շատ փխրուն լինել: Բավական է կառավարության մի սխալը՝ եւ այդ կվանի ներդրողներին: Ուստի ես հույս ունեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը կշարունակի ուշադրությունը կենտրոնում պահել այն, թե ինչպիսի մթնոլորտ է ստեղծում բիզնեսի եւ ներդրումների համար», - ասաց դեսպանը:
Այսօր՝ սեպտեմբերի 5-ին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը եւ ԱՄՆ առեւտրային ծառայության մոսկովյան գրասենյակը հայակական IDBank-ի հետ միասին ֆրանչայզինգի առեւտրային հնարավորություններին նվիրված մեկօրյա համաժողով է անցկացնում:
Համաժողովը մի տանիքի տակ ավելի քան 50 հայ եւ ամերիկացի գործարարների է հավաքել՝ նպատակ ունենալով համագործակցության նոր հնարավորություններ ստեղծել: Ամերիկյան բիզնեսի ներկայացուցիչները հնարավորություն են ստացել ծանոթանալ Հայաստանում գործարար միջավայրի առանձնահատկություններին եւ ներկայացնել ֆրենչայզինգի իրենց տեսլականն այստեղ:
«Մենք հավատում ենք, որ այստեղ իրական հնարավորություններ կան, որպեսզի հայկական եւ ամերիկյան բիզնեսը միասին բարգավաճեն նոր Հայաստանում»,- ասաց Ռիչարդ Միլսը:

Есть реальные возможности для совместного процветания армянского и американского бизнеса в новой Армении. Об этом заявил в беседе с армянскими  журналистами в рамках форума по коммерческим возможностям франчайзинга посол США в Армении Ричард Милс.
«Мы поощряем правительство Армении продолжать работать над улучшением и развитием бизнес-среды . Бизнес среда, инвестиционный климат могут быть очень хрупкими. Достаточно одной ошибки правительства, одного плохого закона – и это отпугнет инвесторов. Поэтому я надеюсь, что правительство Армении продолжит держать в центре внимания то, какую оно создают атмосферу для бизнеса и инвестиций», - сказал посол.
Сегодня, 5 сентября, посольство США в Армении и московский офис коммерческой службы США совместно с армянским банком IDBank проводят однодневную конференцию, посвященную коммерческим возможностям франчайзинга.
Конференция собрала под одной крышей более 50 армянских и американских бизнесменов с целью создания новых возможностей для сотрудничества. Представители американского бизнеса получили возможность ознакомиться с особенностями бизнес-среды в Армении и представить свое видение франчайзинга здесь.
«Мы верим, что здесь есть реальные возможности для того, чтобы армянский и американский бизнес могли вместе процветать в новой Армении», - сказал Ричард Милс.