«Ես գլխավոր դատախազ չունեմ»,- հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ իր ելույթում քննադատելով ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Ջեֆ Սեշենսին՝ տեղեկացնում է AP-ը։
Թրամփի քննադատությունը կապված է 2016թ․ ԱՄՆ ընտրություններին Ռուսաստանի միջամտության վերաբերյալ Սեշենսի դիրքորոշման հետ։
ԱՄՆ նախագահի հակառակորդներն այն կարծիքին են, որ նա միջամտում է երկրի իրավական համակարգի գործունեությանը։
Գլխավոր դատախազը եւս պնդում է, որ պետք է հետաքննել, թե արդյոք Թրամփը չի փորձել խոչընդոտել 2016թ․ ընտրությունների գործը քննող իրավապահ մարմինների աշխատանքը։
«Քանի դեռ ես գլխավոր դատախազ եմ, արդարադատության նախարարության գործողությունները չպետք է լինեն քաղաքական գործիչների ազդեցության տակ»,- հայտարարել է Սեշենսը։
Թրամփը հերքում է ընտարշավի ընթացում  ռուսական իշխանությունների հետ ցանկացած համագործակցության, ինչպես նաեւ իրավապահ մարմինների գործունեությանը միջամտելու մասին մեղադրանքները։
Նախագահը, պատասխանելով Ջեֆ Սեշենսին պաշտոնից ազատելու մասին հարցին, ասել է․ «Տեսնենք, շատերն են ինձ այդ մասին խնդրում»։

«У меня нет генерального прокурора», заявил президент США Дональд Трамп, выступив с критикой в адрес генерального прокурора США Джеффа Сешенса, пишет AP
Критика Трампа связано с позицией Сешенса по поводу расследования предполагаемого вмешательства России на выборах в 2016 году.
Критики Трампа говорят о попытке президента вмешаться в деятельность правовой системы страны.
Генеральный прокурор также настаивает на расследовании вероятной попытки Трампа воспрепятствовать работе правоохранительных органов, расследующих дело о выборах в 2016 году.
«Пока я генеральный прокурор, действия министерства юстиции не будут под влиянием политических деятелей», - заявил Сешенс.
Дональд Трамп отрицает любые обвинения о сотрудничестве с российскими властями во время избирательной кампании, а также отрицает попытки вмешаться в работу правоохранительных органов.
Президент, говоря о возможном увольнении Джеффа Сешенса, заявил: «Посмотрим, многие просят меня сделать это».