Տիեզերական զորքերի ստեղծման հարցում ԱՄՆ-ն հետ է մնացել  Ռուսաստանից եւ Չինաստանից, Քենթուքի նահանգում հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է նախագահ  Դոնալդ Թրամփը, հաղորդում է RT-ն:
Ելույթի ընթացքում Թրամփը շեշտել է, որ իր հրամանագրով Պենտագոնն այժմ աշխատում է ԱՄՆ-ի ԶՈՒ վեցերորդ տիպի՝ տիեզերական ուժերի ստեղծման ուղղությամբ:
«Ի դեպ, Չինաստանն արդեն սկսել է (տիեզերական ուժեր ստեղծել), Ռուսաստանն արդեն սկսել է: Նրանք առաջինն են սկսել, բայց մենք աշխարհի ամենահրաշալի մարդիկ ունենք, մենք ամենալավ սարքավորումներն ենք արտադրում, լավագույն հրթիռները, տանկերն ու նավերն ենք պատրաստում», -նշել է նա:
Օգոստոսին ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մաթիսը հայտարարել էր, որ իր գլխավորած գերատեսչությունն  աշխատում է տիեզերական ուժեր ստեղծելու ուղղությամբ: Պենտագոնի ղեկավարի խոսքով, տիեզերքը «նույնպիսի մարտադաշտ է, ինչպես երկիրը, օդն ու ծովը»:

Соединённые Штаты отстали от России и Китая в сфере создания космических войск, заявил американский лидер Дональд Трамп на митинге в штате Кентукки, передает RT.
В ходе выступления Трамп подчеркнул, что по его указу Пентагон в настоящее время работает над созданием шестого вида Вооружённых сил США — космических сил.
«Кстати говоря, Китай уже начал (создавать космические силы), Россия уже начала. Они первые начали, но зато у нас — самые замечательные люди в мире, мы производим самое лучшее в мире оборудование, мы делаем лучшие ракеты, танки и корабли», — отметил он.
В августе министр обороны США Джеймс Мэттис сообщил, что возглавляемое им ведомство работает над созданием космических войск. По словам главы Пентагона, космос — «такое же поле боя, как земля, воздух и море».