Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեն հարկային վարչարարության կոնկրետ գործիքների է տիրապետում, որոնք կիրառվում են հարկատուների նկատմամբ,  որոնց թվում կարող են լինել նաեւ Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին պատկանող ընկերությունները: Այս մասին նոյեմբերի 7-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊԵկ ղեկավար Դավիթ Անանյանը IV տարածաշրջանային համաժողովի շրջանակներում, որը նվիրված է Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում (EECA) BEPS զանգվածային համակարգի իրականացմանը:
Հարցին՝ կարող է  արդյոք ՊԵԿ ղեկավարը Ռոբերտ Քոչարյանի հետ կապված ընկերություններում ստուգումների արդյունքում ստացված տեղեկությունները ներկայացնել, Անանյանը պատասխանեց. «Այս պահին ես չեմ կարող այդ ստուգումների մասին տեղեկություններ բացահայտել, քանի որ դրանով ես վնաս կհասցնեմ անցկացվող միջոցառումներին»:
«ՊԵԿ-ը քրեաիրավական գնահատական է տալիս հարկատուների, այլ ոչ թե պաշտոնական անձանց պահվածքին՝ ոչ ներկա, ոչ նախկին»,- ընդգծեց Անանյանը:

Комитет государственных доходов Армении располагает конкретным инструментарием налогового администрирования, применяемого в отношении налогоплательщиков, среди которых могут быть и компании, принадлежащие экс-президенту Армении Роберту Кочаряну. Об этом в беседе с журналистами 7 ноября заявил председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян на полях IV региональной конференции, посвященной реализации в Восточной Европе и Центральной Азии (EECA) масштабной системы BEPS (Размывание налоговой/налогооблагаемой базы и вывод доходов/прибыли из-под налогообложения)
На вопрос, может ли глава КГД поделиться информацией, полученной в ходе проверок в компаниях, связанных с Робертом Кочаряном он ответил: «В данный момент я не могу раскрыть информацию об этих проверках, поскольку тем самым я нанесу вред проводимым мероприятиям».
«КГД дает криминально-правовую оценку поведению налогоплательщиков, а не  официальных лиц, ни прежних, ни нынешних»,- подчеркнул Ананян.