Իրանական գազը պետք է ռուսականից նվազագույնը 10 տոկոսով էժան լինի, որ հայկական կողմին ձեռնտու լինի այն ձեռք բերել: Այս մասին նոյեմբերի 8-ին Ազգային ժողովում՝ գազի ու էլեկտրաէներգիայի մատակարարման եւ բաշխման համակարգի գործունեության, գազի եւ էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների հիմնավորվածության ուսումնասիրության նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի նիստին այս մասին ասաց «Գազպրոմ-Արմենիա» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադեւոսյանը:
Թադեւոսյանի խոսքով՝ Իրանից ստացվող գազի ջերմատվությունը 1000 խոր.մետրին կազմում է 7900 կիլոկալորիա, իսկ ռուսականի դեպքում այն 8200-ից ցածր չէ:
«Այսինքն՝ այն այրելիս ավելի շատ է ջերմություն ստեղծում: Ուստի, եթե ռուսական գազն արժե 1000 խոր.մետրի դիմաց 150 դոլար, ապա իրանականը, այլ հավասար պայմաններում, պետք է արժենա 135 դոլար, որպեսզի այն նույնպես ձեռնտու լինի»,- պարզաբանեց Թադեւոսյանը:
Ընդ որում՝ նա հավելեց, որ այս հարցը, սկզբունքորեն, բանակցությունների թեմա է, սակայն կառավարության մակարդակով:
Հարկ է նաեւ նշել, որ ըստ հայ-ռուսական համաձայնագրերի՝ ռուսական գազի համար բազային կալորիականությունը պետք է կազմի հազար խոր.մետրին 7900 կիլոկալորիա: Ընդ որում՝ եթե կալորիականությունը բարձր լինի, գոյություն ունեցող սակագնին ստիպված են հավելագրել լրացուցիչ գործակից: Սակայն այս կանոնը Հայաստանի համար ժամանակավորապես չի գործում, ճիշտ է՝ միայն մինչեւ 2018-ի տարեվերջ:
Ներկայումս Հայաստանի կառավարությունը ռուս գործընկերների հետ բանակցություններ է վարում 2018 թվականից հետո գազի գնի շուրջ:

YEREVAN. – The Iranian gas has to be at least ten percent cheaper than the Russian gas so that it would be beneficial for the Armenian side to purchase it, Director General of Gazprom-Armenia CJSC Grant Tadevosyan said during the meeting of commission dealing with gas prices.
According to Tadevosyan, the Iranian gas calorific value per thousand cubic meters is 7,900 kilocalories, while the same value of the Russian gas it is not less than 8,200.
“That is, when it is burned, more heat is generated. Therefore, if Russian gas costs $ 150 per thousand cubic meters, Iranian gas, with other things being equal, should cost $ 135 for it to be profitable,” he said.
At the same time, he added that this issue, in principle, is the subject of negotiations of the governments.
According to the Armenian-Russian agreements, the basis calorific value off Russian gas should be 7,900 kilocalories per thousand cubic meters. At the same time, if the calorific value is higher, an additional factor will have to be added to the existing tariff. However, for Armenia this rule is temporarily not valid until the end of 2018 only.
The Armenian government is negotiating with the Russian colleagues over the price of gas after 2018.