Իրանական գազը պետք է ռուսականից նվազագույնը 10 տոկոսով էժան լինի, որ հայկական կողմին ձեռնտու լինի այն ձեռք բերել: Այս մասին նոյեմբերի 8-ին Ազգային ժողովում՝ գազի ու էլեկտրաէներգիայի մատակարարման եւ բաշխման համակարգի գործունեության, գազի եւ էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների հիմնավորվածության ուսումնասիրության նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի նիստին այս մասին ասաց «Գազպրոմ-Արմենիա» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադեւոսյանը:
Թադեւոսյանի խոսքով՝ Իրանից ստացվող գազի ջերմատվությունը 1000 խոր.մետրին կազմում է 7900 կիլոկալորիա, իսկ ռուսականի դեպքում այն 8200-ից ցածր չէ:
«Այսինքն՝ այն այրելիս ավելի շատ է ջերմություն ստեղծում: Ուստի, եթե ռուսական գազն արժե 1000 խոր.մետրի դիմաց 150 դոլար, ապա իրանականը, այլ հավասար պայմաններում, պետք է արժենա 135 դոլար, որպեսզի այն նույնպես ձեռնտու լինի»,- պարզաբանեց Թադեւոսյանը:
Ընդ որում՝ նա հավելեց, որ այս հարցը, սկզբունքորեն, բանակցությունների թեմա է, սակայն կառավարության մակարդակով:
Հարկ է նաեւ նշել, որ ըստ հայ-ռուսական համաձայնագրերի՝ ռուսական գազի համար բազային կալորիականությունը պետք է կազմի հազար խոր.մետրին 7900 կիլոկալորիա: Ընդ որում՝ եթե կալորիականությունը բարձր լինի, գոյություն ունեցող սակագնին ստիպված են հավելագրել լրացուցիչ գործակից: Սակայն այս կանոնը Հայաստանի համար ժամանակավորապես չի գործում, ճիշտ է՝ միայն մինչեւ 2018-ի տարեվերջ:
Ներկայումս Հայաստանի կառավարությունը ռուս գործընկերների հետ բանակցություններ է վարում 2018 թվականից հետո գազի գնի շուրջ:

Иранский газ должен быть как минимум на 10% дешевле российского, чтобы армянской стороне его было выгодно приобретать. Об этом в Национальном Собрании Армении 8 ноября в ходе заседания следственной комиссии, созданной в целях изучения деятельности систем Армении по снабжению и распределению газа и электроэнергии, обоснованности действующих тарифов на газ и электроэнергию заявил председатель Правления — генеральный директор ЗАО «Газпром-Армения» Грант Тадевосян.
По словам Тадевосяна, у поступающего из Ирана газа теплотворность на тысячу кубометров составляет 7900 килокалорий, а у российского он не ниже 8200.
«То есть, при его сжигании, образуется больше тепла. Поэтому, если российский газ стоит 150 долларов за тысячу кубометров, то иранский, при прочих равных условиях, должен стоить 135 долларов, чтобы он так же был выгоден», — пояснил Тадевосян.
При этом он добавил, что данный вопрос, в принципе, является предметом переговоров, однако на правительственном уровне.
Следует также отметить, что по армяно-российским соглашениям, базовая калорийность для российского газа должна составлять 7 900 килокалорий за тысячу кубометров. При этом, если калорийность окажется выше, к существующему тарифу придется приписывать добавочный коэффициент. Однако для Армении это правило временно не действует, правда, лишь до конца 2018 года.
В настоящее время правительство Армении проводит с российскими коллегами переговоры о цене на газ после 2018 года.