Հայաստանը տնտեսական զարգացման լոկոմոտիվ է համարում վերականգնվող էներգետիկայի սեգմենտը: Նոյեմբերի 14-ին այս մասին ասաց փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը՝ ելույթ ունենալով «Հայաստանի Էներգետիկ շաբաթ -2018» միջոցառմանը:
Ըստ նրա, վառելիքի եւ էներգետիկ ռեսուրսների բացակայության դեպքում Հայաստանը հատուկ կարեւորություն է տալիս վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ներուժին:
«Հենց այս ներուժի իրականացման համար է ուղղված կառավարության նախաձեռնած օրենսդրական դաշտի բարելավումը, սակագնային քաղաքականության կանխատեսելիության բարձրացումը եւ հնարավոր ներդրողների հետ աշխատանքը», - ասաց Ավինյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանի տնտեսության բոլոր հատվածները, այդ թվում` տրանսպորտը, արդյունաբերությունը, բնակարանային տնտեսությունը, բյուջետա-հասարակական եւ վառելիքաէներգետիկական ոլորտները, էներգախնայողության ներուժ ունեն:
«Հայաստանը նոր տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով ձգտում է էներգախնայողության մշակույթի աստիճանական զարգացմանը», - ասաց փոխվարչապետի պաշտոնակատարը:
«Հայաստանի էներգետիկ շաբաթ-2018»-ը կտեւի նոյեմբերի 14-ից 16-ը: Կազմակերպիչներն են՝ Հայաստանի վերականգնվող էներգիայի եւ էներգաարդյունավետության հիմնադրամը եւ Invest In Network-ը:

Армения в качестве локомотива экономического развития рассматривает сегмент возобновляемой энергетики. Об этом 14 ноября заявил и.о. вице-премьера Армении Тигран Авинян, выступая на мероприятии «Энергетическая неделя Армении-2018».
По его словам, Армения за неимением топливно-энергетических ресурсов особую важность придает потенциалу в сфере возобновляемой энергетики.
«Именно на реализацию этого потенциала нацелено инициированное правительством улучшение законодательного поля, повышение прогнозируемости тарифной политики и работа с потенциальными инвесторами», - отметил Авинян.
Он отметил, что потенциал энергосбережения имеют все сферы экономики Армении, включая транспорт, промышленность, жилищное хозяйство, бюджетно-общественный и топливно-энергетический секторы.
«Армения стремится к пошаговому развитию культуры энергосбережения путем внедрения новейших технологий»,- сказал и.о. вице-премьера.
«Энергетическая неделя Армении - 2018» продлится с 14 по 16 ноября. Организаторы - «Фонд возобновляемой энергии и энергоэффективности Армении» и Invest In Network.