Արեւմուտքը վախենում է, որ Ռուսաստանը կարող է Կուբայում ռազմական բազաներ բացել, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ հղում անելով Daily Star-ին:
Հրատարակությունը գրում է՝ Արեւմուտքում  անհանգստացած են, որ նման գործողություններով Մոսկվան կարող է պատասխան տալ ՓՄՀՀՊ-ից Վաշինգտոնի հնարավոր դուրս գալուն:
Նշվում է, որ հատկապես մտահոգում է Ռուսաստանի ռազմական ազդեցության հնարավոր ընդլայնումը տարածաշրջանում, քանի որ այդտեղ 1962 թվականին տեղի ունեցավ  Կարիբյան ճգնաժամը:
Նման մտահոգությունների համար նախադրյալ է դարձել Կուբայի առաջնորդ Միգել Դիաս Կանել Բերմուդեսի այցը Մոսկվա եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունները:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն հայտնել էր, որ  ՓՄՀՀՊ-ից դուրս գալու մասին դեռ վերջնական որոշում չեն կայացրել, ինչպես նաեւ նշել էին, որ շարունակում են իրավիճակի վերաբերյալ բանակցել դաշնակիցների հետ:
Հոկտեմբերի վերջին Մոսկվան ասել էր, որ ՓՄՀՀՊ-ից ԱՄՆ-ի դուրս գալուն Ռուսաստանը արագ եւ արդյունավետ կպատասխանի:
Նոյեմբերի 14-ին ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ Մոսկվան եւ Հավանա մտադիր են համագործակցել երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների հետ:

Запад опасается, что Россия может открыть военные базы на территории Кубы, передает RT  со ссылкой на Daily Star.
Как пишет издание, на Западе встревожены тем, что подобные действия могут стать ответом Москвы на предполагаемый выход Вашингтона из Договора РСМД.
Отмечается, что особенно настораживает возможное расширение военного влияния России в регионе, поскольку именно в нём в 1962 году произошёл Карибский кризис.
Предпосылкой для таких опасений стал, как подчёркивается, визит кубинского лидера Мигеля Диаса-Канеля Бермудеса в Москву и переговоры с президентом России Владимиром Путиным.
Ранее в США заявили, что пока не приняли окончательное решение о выходе из ДРСМД, а также отметили, что продолжают консультации с партнёрами по ситуации с договором.
В конце октября Путин обещал, что Россия ответит на выход США из ДРСМД быстро и эффективно.
14 ноября в Минобороны России заявили, что Москва и Гавана намерены сотрудничать по линии оборонных ведомств двух государств.