Վարչապետ Թերեզա Մեյը զգուշացրել է, որ բրեքսիտի մասին համաձայնագրի ընդունման վերջնական փուլը կլինի ամենադժվարը եւ շեշտել, որ նա կհասնի համաձայնագրի կնքմանը` դրանով իսկ նշելով հնարավոր հրաժարականի մասին ենթադրությունը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նոյեմբերի 14-ի երեկոյան կառավարությունը հինգ ժամյա վեճերից հետո, հաստատել է ԵՄ-ի հետ պայմանագրի դրույթները, որոնք նախատեսում են առաջիկա «բաժանության» պայմանները: Կառավարության անդամների հանդիպման արդյունքը Թերեզա Մեյի մարտավարական  հաղթանակն էր. նա կարողացավ ստիպել նախարարների մեծամասնությանը աջակցել փաստաթուղթը, սակայն կառավարության որոշ անդամներ անհամաձայնություն էին հայտնել նրա դիրքորոշման հետ եւ հրաժարական տվել: Խորհրդարանում նույնպես դժգոհ են փաստաթղթի դրույթներից:
«Երբեք չէր սպասվում, որ ամեն ինչ պարզ եւ անկեղծ կլինի: Վերջին փուլը ամենածանրը կլինի: Բայց մենք ձգտում ենք նրան, որ ունենանք համաձայնագիր, որը օգուտ կտա Բրիտանիային: Եվ թող ոչ ոք չկասկածի. Ես պատրաստ եմ այն ապահովել», — երկուշաբթի բիզնեսի ներկայացուցիչներին ասել է Մեյը:
Նա նորից վերահաստատել է, որ կառավարության կողմից հաստատված համաձայնագրի նախագիծը համապատասխանում է բիզնեսի շահերին, եւ որ նա կշարունակի աշխատել Եվրամիության հետ դրա մանրամասների վերաբերյալ:
Միեւնույն ժամանակ, վարչապետի գրասենյակի ներկայացուցիչը լրագրողներին ասել է, որ անցումային շրջանի տեւողության հարցը դեռ բանակցությունների փուլում է, սակայն բրիտանական կողմը պնդում է, որ այն ավարտվի մինչեւ 2022 թ., երբ Մեծ Բրիտանիայում  համընդհանուր ընտրություններ կանցկացվեն:
«Վարչապետը բազմիցս ասել է, որ մենք չենք խնդրելու հիսուներորդ հոդվածի երկարաձգումը (ԵՄ-ից դուրս գալու մասին Լիսաբոնի  համաձայնագիրը»),-ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ից դուրս կգա 2019 թվականի մարտի 29-ին: Նա նաեւ նշել է, որ Մեյը մտադիր է ԵՄ-ի հետ բանակցություններում վերջին, ամենակարեւոր փուլում իշխանությունն իր ձեռքը վերցնել:

Премьер-министр Тереза Мэй предупредила, что заключительный этап принятия соглашения по брекзит будет самым трудным, и подчеркнула, что она добьется заключения соглашения, отметя тем самым предположения о возможной отставке, передает РИА Новости
Вечером 14 ноября правительство после пятичасовых споров утвердило положения договора с ЕС, определяющего условия предстоящего «развода». Итогом совещания членов кабинета стала тактическая победа Терезы Мэй — ей удалось заставить большинство министров поддержать документ, однако часть членов кабинета выразила несогласие с ее позицией и подала в отставку. В парламенте также недовольны положениями документа.
«Никогда и не ожидалось, что все будет просто и прямолинейно. Последний этап будет самым тяжелым. Но мы стремимся к тому, чтобы у нас было соглашение, которое пойдет на пользу Великобритании. И пусть никто не сомневается: я намерена его обеспечить», — сказала Мэй, выступая в понедельник перед представителями бизнеса.
Она вновь подчеркнула, что одобренный правительством проект соглашения отвечает интересам бизнеса, и что она продолжит работу с ЕС над его деталями.
Между тем, представитель офиса премьера сообщил журналистам, что вопрос о длительности переходного периода пока является предметом переговоров, но британская сторона настаивает на том, чтобы он точно завершился к 2022 году, когда в Соединенном Королевстве пройдут всеобщие выборы. Он отметил, что британская сторона не хочет продления переходного периода, но считает важным наличие такой возможности, чтобы не задействовать механизм по защите открытой границы Северной Ирландии и Ирландии. Представитель офиса премьера в очередной раз отмел предположения о возможном откладывании брекзит на более поздний срок.
«Премьер не раз говорила, что мы не будем просить продления срока действия пятидесятой статьи (Лиссабонского договора о выходе из состава ЕС)», — сказал он, напомнив, что Великобритания покинет ЕС 29 марта 2019 года. Он также сообщил, что Мэй намерена взять в свои руки руководство переговорами с ЕС на последнем, самом важном, этапе.