Հայաստանի համար գազի սակագնի նվազեցման սահմանափակումը կարող է չեղյալ համարվել: Այս մասին նոյեմբերի 21-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը չի կարող սահմանին նույն գնով գազ գնել, ինչպես Բելառուսը, այն պարզ պատճառով, որ Բելառուսը Ռուսաստանի հետ ընդհանուր սահման ունի, իսկ Հայաստանի սահմանին կապույտ վառելիքի գինը ներառում է տարանցման համար գումարը, որը ռուսական կողմը վճարում է Վրաստանին:
«Այնուամենայնիվ, բանակցություններն անցկացվում են սահմանին գազի գնի համեմատության հարցով, բայց բացարձակ մեծությամբ դրանք չեն կարող նույնը լինել»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է  «Գազպրոմ Արմենիայի» կորուստներին, որոնք 2016-ից 5,37 տոկոսից ավելացել են 6,69 տոկոսով, նա նշեց, որ դրանք էական նշանակություն չունեն սակագների ձեւավորման գործում:
«Գազի մատակարարման համակարգում առկա գները ձեւավորվում են 2013 թվականի վերջին Հայաստանի խորհրդարանի կողմից վավերացված միջպետական համաձայնագրերում ամրագրված դրույթների հիման վրա: Այս պայմանագրերի որոշ դրույթներ պարզապես սահմանափակում են Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) գործառույթները, օրինակ, այդ համաձայնագրերի համաձայն, սահմանին  գազի սակագնի իջեցման արդյունքում 189 դոլարից 165 դոլարի տնտեսված գումարը մնում է մատակարար ընկերությանը: Հետեւաբար վերջնական սպառողների համար գներն այդ ժամանակ  չէին նվազել», - ասաց Բաղրամյանը:
Արդեն 2016-ին, երբ Հայաստանի սահմանին ռուսական գազի գինը 165 դոլարից նվազել էր 150 դոլարի, նույն համաձայնագրերով հաստատվել էր, որ վերջնական սպառողների համար գազի սակագները կնվազեն այնքան, որքան նազել են մատակարարման սակագները: Այնուհետ 2017-ին ռուսական «Գազպրոմը» նախաձեռնել էր 15 դոլարով սակագների նվազեցում, համաձայանգրերում նշված էր, որ 2017-ին գործող սակագները պետք է 2018-ի ընթացքում պահպանվեին նույն մակարդակում:
«Այսօր բանակցություններ են ընթանում այս բոլոր դրույթները չեղյալ հայտարարելու հարցով, իսկ ռուսական «Գազպրոմը» հուսով է, որ հնարավոր կլինի վրացական կողմի հետ պայմանավորվել տարանցման գների կրճատման մասին»:

Ограничение на снижение тарифа на газ для Армении, возможно, будет отменено. Об этом на пресс-конференции 21 ноября заявил и.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Гарегин Баграмян.
По его словам, Армения не может покупать газ на границе по той же цене, что Беларусь по той простой причине, что Беларусь с Россией имеет общую границу, а цена на голубое топливо на границе Армении включает плату за транзит, выплачиваемый Россией грузинской стороне.
«Тем не менее, переговоры ведутся на предмет сопоставимости цен на газ на границе, но по абсолютной величине они не могут быть одинаковы»,- отметил и.о. министра.
Что касается потерь «Газпром Армения», увеличившихся с 2016 года с 5,37% до 6,69%, он отметил, они не играют решающую роль в формировании тарифов.
«Действующие в системе газоснабжения цены формируются на основе положений, закрепленных в межгосударственных соглашениях, ратифицированных парламентом Армении в конце 2013 года. Некоторые пункты данных соглашений попросту ограничивают функции Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ),  например, согласно этим соглашениям, сэкономленная в результате снижения тарифа на газ на границе с $189 до $165 сумма хранится у компании-поставщика. Следовательно, цены для конечных потребителей тогда не были снижены»,- отметил Баграмян.
Уже в 2016 году, продолжил он, когда цена на российский газ на границе Армении снизилась с $165 до $150, теми же соглашениями было закреплено, что тарифы на газ для конечных потребителей снизятся настолько, насколько снизились тарифы на поставку.  Далее в 2017 году российский «Газпром» инициировал снижение тарифов на $15, в соглашениях было закреплено, что действующие в 2017 году тарифы должны были сохраниться на том же уровне в течение 2018 года.
«Ныне ведутся переговоры на предмет аннулирования всех этих положений, а российский «Газпром» надеется, что с грузинской стороной удастся договориться о снижении транзитных цен.