Հայաստանի ընդդիմությունը, ինչպես 90-ականներին, կծնվի իշխանությունից, հատկապես «Իմ քայլը» դաշինքից։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը։
Ընդ որում, նա նշեց, որ ընտրությունների արդյունքները ավելի քան կանխատեսելի էին։
««Իմ քայլը» դաշինքից այս իշխանության մի մասն ընդդիմադիր կդառնա, քանի որ մի որոշակի պահի այնտեղ հակասություններ կսկսվեն։ Երբ իշխանությունը բավական շատ է, այդպես է լինում»,- պարզաբանեց քաղտեխնոլոգը։
Խոսելով խորհրդարան չանցած Հայաստանի հանրապետական կուսակցության եւ ՀՅ դաշնակցության ապագայի մասին՝ Քոչարյանն ընդգծեց, որ ՀՀԿ-ի մասին դժվար է միանշանակ որեւէ բան ասել։
«ՀՀԿ-ն մի շարք առաջնահերթ խնդիրներ ունի, սկսած իր քաղաքական առաջնորդի փոփոխությունից եւ վերջացնելով նրանով, թե ում են նրանք ընդունում որպես իրենց թիմ, որովհետեւ թիմում ունենալով միաժամանակ Շահնազարյանին եւ Գեղամյանին՝ Բաբուխանյանի հետ միասին, կարծում եմ, նրանց դեպքում, նույնպես քիչ կարեւոր գործոն չէր»,- ասաց փորձագետը։
Մեկնաբանելով ՀՅԴ-ի հետ կապված իրավիճակը՝ քաղտեխնոլոգը վստահություն հայտնեց, որ առաջիկա ամիսներին կուսակցությունը կզբաղվի իր վերաբրենդինգով, սակայն, միանշանակ ասել, թե կկազմեն արդյոք նրանք կոալիցիա որեւէ այլ քաղաքական ուժի, այդ թվում ՀՀԿ-ի հետ, բավական բարդ է
«ՀՅ դաշնակցությանն ավելի հեշտ է վերաբրենդինգ անցկացնելը, քան ՀՀԿ-ին, քանի որ այն ոչ միայն հանրապետական մասշտաբի քաղաքական ուժ է, այլեւ համահայկական կուսակցություն՝ իր ավանդույթներով եւ կառույցներով։ Այդ պատճառով նրանք ավելի հեշտ կանցկացնեն այդ ամենը։ Նրանք դրա համար պաշարներ էլ ունեն, այդ թվում՝ Հայաստանից դուրս»,- նշեց Քոչարյանը՝ հավելելով, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում ՀՅԴ-ն իրեն հասարակության աչքում վարկաբեկել է ոչ պակաս, քան ՀՀԿ-ն, ինչն էլ հանգեցրեց ընտրություններում նրանց տապալմանը։

Оппозиция в Армении, как и в 90-ые годы, родится из власти, а именно, из блока «Мой шаг». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политтехнолог Карен Кочарян.
При этом он отметил, что результаты выборов в Армении были более чем предсказуемы.
«Часть этой власти из блока «Мой шаг» станет оппозицией, поскольку в определенный момент, там начнутся противоречия. Когда власти слишком много, так и бывает», - пояснил политтехнолог.
Говоря же о будущем Республиканской партии Армении и АРФ Дашнакцутюн, которые не смогли попасть в парламент, Кочарян подчеркнул, что насчет РПА сложно что-то сказать однозначно.
«У РПА есть ряд первоочередных проблем, начиная со смены своего политического лидера и заканчивая тем, кого они воспринимают в качестве своей команды, потому что иметь в команде одновременно Шахназаряна и Гегамяна с Бабуханяном в кубе, думаю это, в их случае, тоже стало немаловажным фактором», - считает эксперт.
Прокомментировав ситуацию с АРФ Дашнакцутюн, политтехнолог выразил убежденность, что в ближайшие месяцы партия займется своим ребрендингом, однако, однозначно сказать, составят ли они коалицию с какой-либо другой политической силой, в том числе и с РПА, довольно сложно.
«АРФ Дашнакцутюн легче провести ребрендинг чем РПА, поскольку он является не только политической силой республиканского масштаба, но и всеармянской партией со своими традициями и структурами. Поэтому им будет легче провести это все. У них для этого есть и ресурсы, в том числе и вне Армении», - заметил Кочарян, добавив, что за последние 20 лет АРФ Дашнакцутюн дискредитировала себя в глазах общественности не меньше, чем РПА, что и привело к их фиаско на выборах.