ԱՄՆ սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով կոմիտեի անդամ Ռոբերտ Մենենդեսը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել աշխատանքը Հայաստանում ԱՄՆ նոր դեսպան Լին Թրեյսիի եւ Ադրբեջանում ԱՄՆ նոր դեսպան Էրլ Լիտցենբերգերի հետ մի շարք հարցերում, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ Ադրբեջանի կողմից խաղաղությանը սպառնալիքների վերացման հարցերով։
Դեկտեմբերի 13-ին՝ կոմիտեի նիստին Մենենդեսը աջակցություն է հայտնել երկու թեկնածուներին, սակայն հայտնել է նաեւ նրանց աշխատանքներից ունեցած սպասելիքների մասին։
«Ես սատարում են նրանց թեկնածությունը, սակայն ակնկալում եմ սերտ համագործակցել տիկին Թրեյսիի հետ այն հարցերում, որտեղ նա կնպաստի Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, կսատարի Հայաստանի ներկա ջանքերը հաշվետու, քաղաքացիների առջեւ պատասխանատու կառավարման սատարման ուղղությամբ, կաջակցի ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու ուղղությամբ ջանքերին»,–հայտարարել է Մենենդեսը։
Նա նաեւ գովասանքի խոսքեր է ասել Հայաստանում վերջերս կայացած խորհրդարանական ընտրությունների համար. «Հայաստանը եւ Կովկասի տարածաշրջանը  շարունակում են կենսական կարեւորություն ներկայացնել տարածաշրջանային եւ համաշխարհային անվտանգության տեսանկյունից։ Համաձայն ԵԱՀԿ–ի՝ ընտրությունները Հայաստանում անցկացվել են միջազգային չափանիշներին համապատասխան։ Ես անհամբեր սպասում եմ աջակցել կառավարության ջանքերին ուժեղ ժողովրդավարական ինստիտուտների, դինամիկ տնտեսության ստեղծման ուղղությամբ եւ դեմ եմ հանդես գալիս ՀՀ ինքնիշխանության խախտման ցանկացած փորձի դեմ»,–նշել է նա։
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանի մասով էլ Մենենդեսը շեշտել է, որ հույս ունի երկխոսություն վարել նրա հետ, որ վերջինս համոզի Ադրբեջանին հրաժարվել սպառնալիքներից։

WASHINGTON, DC – Senate Foreign Relations Committee Ranking Democrat Robert Menendez (D-NJ) committed to continue working with U.S. Ambassador to Armenia-designate Lynne Tracy and U.S. Ambassador to Azerbaijan-designate Earle Litzenberger on a range of concerns raised during their confirmation hearings, including honest U.S. affirmation of the Armenian Genocide and countering Azerbaijani threats to peace, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
In statements during the Committee’s December 13th business meeting, which approved both nominees and set the stage for full Senate votes, Sen. Menendez noted his support for both candidates, but also shared his clear expectations.
“Throughout my time in the Senate, I have advocated for an honest accounting of the Armenian genocide. I believe we have a moral imperative to recognize the atrocities that were committed against the Armenian people,” stated Sen. Menendez. He went on to note, “I support this nomination, but expect to work closely with Ms. Tracy on how she will encourage an honest acknowledgment of the Armenian Genocide, support Armenia’s ongoing efforts to ensure accountable, citizen-responsive governance, and support efforts to reach a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.”
During the December 13th Committee vote, Senator Menendez also commended Armenia on its recent parliamentary elections. “Armenia and the Caucasus region will continue to be vital to regional and global security,” stated Senator Menendez. “According to the OSCE, Armenia’s elections over the weekend met international standards. I look forward to supporting the government’s efforts to build strong democratic institutions, a vibrant Armenian economy, and oppose any efforts to violate Armenia’s sovereignty.”
With regard to the U.S. Ambassador to Azerbaijan nominee, Sen. Menendez stated, “I support Mr. Litzenberger’s nomination and expect to have close and continuing dialogue with him on how he will urge the Azeris to step back from any threatening behavior that could disrupt the line of contact in Nagorno-Karabakh, support respect for human rights, and support efforts to reach a peaceful settlement of the N-K [Nagorno Karabakh/Artsakh] conflict.”