Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էնրիկե Պենյա Նյետոյին մեղադրել են թմրաբարոն, «Գաճաճ» մականունով հայտնի Խոակին Գուսման Լոերայից 100 մլն դոլար կաշառք ստանալու մեջ, հայտնում է Aristegui Noticias պորտալը:
Պորտալը հայտնում է, որ մեղադրանքը հնչել է կոլումբիացի թմրագործ Ալեքս Սիֆուենտեսի շուրթերից Նյու Յորքում Գաճաճի գործով դատավարության ժամանակ: Նրա խոսքով՝ ահռելի գումարը Պենյա Նյետոյին է վճարվել 2012 թվականին Մեքսիկայի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելուց մի քանի ամիս առաջ:
Հենց Նյետոյի նախագահության օրոք է Գաճաճը 2 անգամ բռնվել (2014 եւ 2016 թվականներին) եւ արդյունքում ԱՄՆ արտահանձնվել: Պենյա Նյետոն իր պաշտոնավարման ժամանակ նրան բռնելը դասել էր իր կառավարության ձեռքբերումների թվին:
Դեռեւս 2018-ին Գաճաճի փաստաբան Ջեֆրի Լիխթմանը հայտարարել էր, որ իր պաշտպանյալը վճարել է Մեքսիկայի միանգամից 2 նախագահներին, իսկ «Սինալոա» կարտելի իսկական առաջնորդը նա չէր, այլ Իսմայել Սամբադան: Մեքսիկայի 2 նախկին ղեկավարները՝ Ֆելիպե Կալդերոնը (2006-2012 թվականներ) եւ Էնրիկե Պենյա Նյետոն (2012 թվականից) այդ ժամանակ մեղադրանքները հերքել էին:
2006 թվականին Մեքսիկայում Կալդերոնի օրոք թմրամաֆիայի դեմ իսկական պատերազմ էր սկսվել: Պենյա Նյետոյի օրոք թմրաբարոն Գաճաճին միանգամից 2 անգամ են կալանավորել: Նրան նախ ձերբակալել են 2014-ին Մասատլան քաղաքում, բայց 2015-ին նա բանտից փախել է ստորգետնյա թունելով: 2016-ի հունվարին նրան բռնել են Լոս Մոչիս քաղաքում հատուկ գործողության արդյունքում, իսկ այնուհետեւ արտահանձնվել է ԱՄՆ:

Экс-президента Мексики Энрике Пенью Ньето обвинили в получении 100 миллионов долларов взяток от наркобарона Хоакина Гусмана Лоэры по прозвищу Коротышка, передает РИА Новости.
Как сообщает портал Aristegui Noticias, обвинения прозвучали из уст колумбийского наркодельца Алекса Сифуэнтеса в ходе процесса по делу Коротышки в суде Нью-Йорка. По его словам, огромная сумма была уплачена Пенье Ньето за несколько месяцев до его вступления в должность главы Мексики в 2012 году.
Именно при президенте Пенье Ньето Коротышка был дважды пойман (в 2014 и 2016 годах) и в итоге экстрадирован в США. Пенья Ньето во время пребывания в должности относил его поимку к достижениям своего правительства.
Еще в 2018 году адвокат Коротышки Джеффри Лихтман заявил, что его подзащитный платил сразу двум президентам Мексики, а настоящим лидером картеля "Синалоа" был не он, а Исмаэль Самбада. Оба экс-главы Мексики - Фелипе Кальдерон (2006-2012 годы) и Энрике Пенья Ньето (с 2012 года) — отвергли тогда обвинения.
При Кальдероне в 2006 году в Мексике началась настоящая война против наркомафии. При Пенье Ньето наркобарона Коротышку арестовывали сразу два раза. Сначала он был задержан в городе Масатлан в 2014 году, но в 2015 году сбежал из своей тюрьмы по подземному тоннелю. В январе 2016 года он был пойман в результате спецоперации в городе Лос-Мочис и затем экстрадирован в США.