Ստուգումները, որ անցկացվում են «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերությունում, պետք չէ կապել գազի վարձի հնարավոր փոփոխությունների հետ։ Այս մասին հունվարի 16-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Դրանք սովորական ընթացիկ ստուգումներ են, որոնք առաջին անգամ չեն անցկացվում, սակայն, չգիտես ինչու, հասարակական արձագանք են առաջացրել։ Դրանք շարունակվում են, եւ չարժի դա կապել գազի վարձերի հետ»,- հայտարարեց Անանյանը։
Նա նաեւ նշեց, որ ստուգումների ժամանակ մի քանի քննչական միջոցառում կատարելու անհրաժեշտություն է առաջացել՝ հավելելով, որ ստուգումները ներկայում դադարեցված են։
Համաձայն «Գազպրոմ-էքսպորտ» ԲԲԸ-ի եւ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի միջեւ կնքված համաձայնագրի, որը ստորագրվել է 2018թ․ դեկտեմբերի վերջին, ռուսական գազի գինը Վրաստան-Հայաստան սահմանին 2019թ․ հունվարի 1-ից կկազմի 165 դոլար՝ 1000 խ/մ-ի համար։ Սրա հետ կապված՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ներքին որոշ կարգավորումների շնորհիվ գազի վարձերը Հայաստանի սպառողների համար չեն փոփոխվի։
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ 2016թ․ ապրիլին կնքված միջկառավարական համաձայնագրի համապատասխան՝ Ռուսաստանն իջեցրել է Հայաստանին մատակարարվող գազի գինը (165 դոլարից մինչեւ 150 դոլար՝ 1000 խ/մ-ի համար)։ Այդ համաձայնագրի ժամկետը լրացել է 2018թ․ դեկտեմբերի 31-ին։

Проверки, проводимые в компании «Газпром-Армения» не стоит связывать с возможным изменением тарифов на газ. Об этом на пресс-конференции 16 января заявил председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян.
«Это обычные текущие проверки, которые проводятся не в первый раз, но почему-то они получили общественный резонанс. Они продолжаются, и не стоит связывать их с тарифами на газ», - заявил Ананян.
Он также отметил, что в ходе проверок появилась необходимость в проведении некоторых следственных мероприятий, добавив, что проверки в данный момент приостановлены.
Согласно дополнительному соглашению к контракту между ООО «Газпром экспорт» и ЗАО «Газпром Армения», подписанному в конце декабря 2018 года, цена российского газа на границе Грузии и Армении с 1 января 2019 года составит 165 долл. за 1 тыс. куб. м. В связи с этим премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что благодаря некоторым внутренним регулировкам тарифы на газ для армянских потребителей не изменятся.
В соответствии с межправительственным соглашением, подписанным Арменией и Россией в апреле 2016 года, Россия снизила цену на поставляемый Армении газ (с $165 до $150 за 1 тыс. кубометров. Срок этого соглашения истек 31 декабря 2018 года.