Պետական եկամուտների կոմիտեն հարկային բարեփոխումներից դժգոհ ռեստորանատերերի համար մի շարք լուծումներ է առաջարկում։ Այս մասին հունվարի 16-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Նրա խոսքով, ռեստորանատերերի հետ բանակցությունները փոխըմբռնման մթնոլորտում են ընթանում, եւ արդեն փոխհամաձայնության են եկել։ «Մենք լուծման մի քանի տարբերակներ ենք որոշակիացրել եւ ռեստորանատերերին դրանք քննարկելու հնարավորություն ենք տվել»,- նշեց Անանյանը։ Նա ասաց, որ որոշումը հրա կայացումից հետո հետադարձ ուժ կունենա՝ 2019թ․ հունվարի 1-ից։ Որոշումների մեջ նա նշեց 2020 թվականից նոր հարկային համակարգի կիրառումը այն պայմանով, որ կստեղծվեն գնումների գործընթացի փաստաթղթային ձեւակերպման նախապայմաններ։ «Ոչ բոլոր ռեստորանատերերն են ուզում փաստաթղթավորել իրենց գործունեությունը, եւ գնումների ու ծախսերի ձեւակերպման մշակույթ ձեւավորելու համար ժամանակ է անհրաժեշտ, որպեսզի ընտրվի եւ կիրառվի առավել տրամաբանական տարբերակը»,- ասաց ՊԵԿ ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ 2018թ․ հուլիսի 1-ից Հայաստանում ուժի մեջ են մտել հարկային նոր կանոններ՝ ռեստորանների համար պատենտային հարկը (հարկ՝ քառակուսի-մետրի համար) փոխարինվել է շրջանառության 6 տոկոս հարկով։ 2019թ․ հունվարի 1-ից հարկը պետք է բարձրանար մինչեւ 8 տոկոս, իսկ 2020թ․՝ 10 տոկոս։ 2018թ․ նոյեմբերի վերջին Հայաստանի ռեստորանների միությունը հայտարարեց, որ ռեստորանատերերը հունվարին բողոքի ցույցեր կանեն, մասնավորապես՝ 1 օրով կփակեն իրենց հաստատությունները, եթե չհաջողվի համաձայնության գալ։

Комитет государственных доходов Армении предлагает ряд решений для рестораторов, недовольных налоговыми реформами. Об этом на пресс-конференции заявил глава КГД Давид Ананян.
По его словам, переговоры с рестораторами протекают в атмосфере взаимопонимания, и уже достигнут консенсус. «Мы определили несколько вариантов решения и дали рестораторам возможность обсудить их»,- отметил  Ананян. Он отметил, что решение после его принятия будет иметь обратную силу - с 1 января 2019 года.  В числе решений, он отметил применение новой налоговой системы с 2020 года при условии, что будут созданы предпосылки для документального оформления процесса закупок. «Не все рестораны хотят документировать свою деятельность, и для формирования культуры оформления расходов и закупок необходимо время, чтобы выбрать и применить наиболее логичное решение» - сказал  глава КГД.
Напомним, что с 1 июля 2018 года в Армении вступили в силу новые правила налогообложения - патентный налог для ресторанов (налог с квадратного метра) заменили на 6%-ый налог с оборота. 1 января 2019 года налог должен был  повыситься до 8%, а с 2020 года - до 10%. В конце ноября 2018 года Союз ресторанов Армении заявил, что владельцы ресторанов проведут акцию протеста  в январе, в частности на один день закроют свои заведения, если не удастся достигнуть соглашения.