Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում կան փոփոխություններ: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց  քաղաքագետ Անդրիաս Ղուկասյանը:
Նրա խոսքով, ներկայումս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, ըստ էության, առաջարկվում է ազատագրված տարածքների դիմաց Ղարաբաղը Հայաստանին միացնելու տարբերակը:
«Խնդիրն այն է, որ ոչ հայերը, ոչ էլ ադրբեջանական կողմը համաձայն չեն առաջարկվող տարբերակների հետ: Երկար ժամանակ Ադրբեջանը անպիսի  կողմ էր, որը մերժում էր խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման առաջարկը: Հիմա, կարծես թե, Հայաստանն է ստանձնել այդ դերը», - նշեց նա:
Փորձագետը հիշեցրեց, որ ԵԱՀԿ ՄԽ ձեւաչափը գործում է այնպիսի  տրամաբանությամբ, ըստ որի  համանախագահները առաջարկում են հակամարտության լուծման տարբերակներ, իսկ կողմերը կամ համաձայնվում են կամ իրենց ուղղումներն են կատարում կամ մերժում են:
«Առանձնահատկությունն այն է, որ ստատուս քվոյի պահպանման գործառույթը փոխանցել է հայկական կողմին: Եթե նախկինում այդ դերը կատարում էր  Իլհամ Ալիեւը, ապա այսօր այն կատարում է Նիկոլ Փաշինյանը: Դրա համար նա ունի ներքին լեգիտիմություն, ի տարբերություն Սերժ Սարգսյանի, որն այդ իմաստով խոցելի էր: Սա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանը հանդես կգա որպես կողմ, որը որոշակի առաջարկություններին ի պատասխան «ոչ» կասի», - նկատեց  փորձագետը:

В вопросе урегулирования карабахского конфликта есть изменения. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Андриас Гукасян.
По его словам, сейчас в рамках МГ ОБСЕ, по сути, предлагается вариант присоединения Карабаха к Армении взамен на спорные территории.
«Проблема заключается в том, что ни армянская, ни азербайджанская стороны не согласны с предлагаемыми вариантами. Долгое время Азербайджан являлся той стороной, которая отвергла предложение о подписании соглашения мира. Сейчас, кажется, на себя эту роль взяла Армения»,- отметил он.
Эксперт напомнил, что формат МГ ОБСЕ действует по логике, согласно которому сопредседатели предлагают варианты решения конфликта, а стороны или соглашаются, или вносят свои корректировки, или же отвергают.
«Особенность в том, что функция сохранения статус-кво перекинулась на плечи армянской стороны. Если раньше эту роль выполнял Ильхам Алиев, то сегодня ее выполняет Никол Пашинян. Для этого у него есть внутренняя легитимность, в отличие от Сержа Саргсяна, который был уязвим в этом смысле. Это говорит о том, что Армения будет выступать той стороной, которая будет говорить «нет» в ответ на какие-то предложения»,- заметил эксперт.