Մարտի 1-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ անցկացվել է «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողով 2019»-ի կազմակերպչական աշխատանքներին նվիրված բարձր մակարդակի քննարկում, որի արդյունքում ստեղծվելու է  միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ:
Քննարկման ընթացքում Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ այս տարվա հոկտեմբերի 6-9-ը Երեւանում անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովը (WCIT 2019) կարեւոր իրադարձություն է, քանի որ համաժողովը ոլորտի խոշորագույն եւ ամենահեղինակավոր միջազգային միջոցառումն է, որը անց է կացվում երկու տարին մեկ անգամ, եւ վերջին 10 տարում առաջին անգամ է տեղի ունենալու Եվրոպայում, այն է՝ Հայաստանում։ Սա հիանալի հնարավորություն է ընձեռնում դիրքավորելու Հայաստանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացած եւ կենսունակ էկոհամակարգ ունեցող երկրների շարքում:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ այս խոշորագույն միջոցառմանը հրավիրված են մասնակցելու հանրային եւ մասնավոր ոլորտի ավելի քան 2000 գործիչներ՝ շուրջ 60 երկրից: Այս տարվա համաժողովի թեմաներն են լինելու արհեստական բանականությունը, կիբեռանվտանգությունը, թվային ապակենտրոնացումը, ազգային թվային օրակարգերը, խելացի քաղաքները եւ այլն: Համաժողովին մասնակցելու նպատակով արդեն իսկ հարյուրավոր ընկերություններ են գրանցվել, իսկ որոշ երկրների ներկայացուցիչների հետ քննարկվում են տաղավարներով կամ հովանավորչական ծրագրերով հանդես գալու ձեւաչափերը։
Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ այս ամենը հաշվի առնելով, կառավարությունը եւ համաժողովի կազմակերպչական թիմը պետք է միասին աշխատեն՝ միջոցառումը ամենաբարձր մակարդակով անցկացնելու համար, ընդ որում յուրաքանչյուր գերատեսչություն պատասխանատու է լինելու իր ոլորտին առնչվող հատվածի կազմակերպման համար։ Տիգրան Ավինյանը հավելել է, որ արդեն իսկ առկա է Ֆրանկաֆոնիայի համաժողովի կազմակերպման հարուստ փորձը ու դրանով սահմանված բարձր նշաձողը, եւ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողով ոչնչով չի զիջելու այլ կարեւոր միջոցառումներին, դեռ ավելին՝ պետք է ձգտել նոր նշաձող սահմանելուն։

On 1 March, Armenia’s Deputy Prime Minister Tigran Avinyan chaired a high-level discussion that was devoted to the organizing of the World Congress on Information Technology 2019 and will lead to the creation of an inter-agency task force.
Tigran Avinyan stated that the 23rd World Congress on Information Technology (WCIT 2019), which will be held from 6 to 9 October 2019, is a major event since it is the largest and most prestigious international event that is held once every two years and will be held in Europe for the first time in the past decade, and particularly in Armenia.
According to Avinyan, this large-scale event will gather more than 2,000 figures of the public and private sectors from nearly 60 countries. Hundreds of companies have already registered to participate in the congress that will be devoted to artificial intelligence, cyber security, digital decentralization, national digital agendas, smart cities and more.
Tigran Avinyan emphasized the fact that, taking all this into consideration, the Armenian government and the organizing team must work together to hold the congress at the highest level. Avinyan added that Armenia already has great experience in organizing the Francophonie Summit and that the WCIT will be no different from other major events.