Բարոյական սխալների համար պատժվելու հասկացությունը, որը հիմք է հանդիսացել բարոյականացնող աստվածությունների առաջացման համար, ձեւավորվել է հին մարդկանց առաջին խոշոր համայնքների կառուցվածքի բարդացման հետեւանքով։ Այսպիսի եզրահանգման են եկել, ըստ Nature թերթի, Օքսֆորդի համալսարանի գիտնականները։
Պատժող աստվածությունների առաջացման պատճառները հասկանալու համար գիտնականները կատարել են զանգվածային ուսումնասիրություն, որի շրջանակներում դիտարկել են ավելի քան չորս հարյուր կրոններ՝ աշխարհի երեսուն տարածաշրջաններից։ Խոսքը այն կրոնների մասին է, որոնք հայտնվել եւ անհետացել են վերջին տասը հազար տարիների ընթացքում։
«Պարզվել է, որ բարոյականացնող աստվածություննեը հայտնվել են արդեն այն բանից հետո, երբ մարդիկ սկսել են առաջին մեծ քաղաքներում կազմավորել բարդ սոցիալական կառույցներ։ Մեր տվյալներով, առաջին պատժող աստվածուհին, որը պատժել է բարոյական սխալների համար, Հին Եգիպտոսում հայտնվել է 4800 տարի առաջ։ Այդ ժամանակ եգիպտացիներն արդեն կազմավորել էին բավական բարդ հասարակություն»,- նշում են հետազոտողները՝ հայտնում է Planet-today-ը։
Նշենք, որ հնագետները Եմենում պեղումների ժամանակ հայտնաբերել են 2000-ամյա բրոնզե ցուցանակ, որի վրա փորագրված է տեքստ, որտեղ հիշատակվում է նախկինում անհայտ Ատար Խարմանա աստվածությունը։
Նշվում է, որ տեքստը գրված է սեբեյական լեզվով, որը ժամանակակից Եմենի տարածքում օգտագործվում էր մ․թ․ա․ առաջին հազարամյակից սկսած մինչեւ մ․թ․ VI դարի երկրորդ կեսը։ Գիտնականների խոսքերով, ցուցանակն ի սկզբանե պատկանել է Եմենի մայրաքաղաք Սանայից ոչ հեռու գտնվող Ատար Խարմանա տաճարին։ Այժմ այն ամերիկյան Կոլորադո նահանգում աճուրդային տան տրամադրության տակ է։

Понятие наказания за моральные проступки, которое стало основой для появления морализирующих божеств, сформировалось в результате усложнения социальной структуры первых крупных сообществ древних людей. К такому выводу, по данным издания Nature, пришли ученые из Оксфордского университета.
«Практически во всех религиях мира есть божественные существа, которые могут наказывать людей за те или иные проступки. Но это, как правило, проступки, связанные либо с непосредственным оскорблением божества, либо, например, с недостаточным по объему или частоте жертвоприношением. То есть, в человеческие дела боги вмешиваются относительно редко. А если вмешиваются, то это уже т.н. морализирующие боги, которые появились в древних верованиях несколько позже обычных», — говорит Харви Уайтхаус, ведущий автор исследования.
Для того, чтобы как следует разобраться в причинах появления карающих богов, ученые провели масштабный анализ, в рамках которого рассмотрели четыре с лишним сотни религий тридцати регионов мира. Речь идет о религиях, которые появлялись (и исчезали) в последние десять тысяч лет.
«Выяснилось, что морализирующие божества появились уже после того, как люди начали образовывать сложные социальные структуры в первых больших городах. По нашим данным, первая карающая богиня, наказывающая за моральные проступки, появилась в Древнем Египте около 4800 лет назад — к этому времени египтяне уже образовали довольно сложное общество», — отмечают исследователи, передает Planet-today
Отметим, что археологи обнаружили  2000-летнюю бронзовую табличку во время раскопок в Йемене, на которой выгравирован текст, где упоминается храм ранее неизвестного божества Аттар Хармана.
Отмечается, что текст написан на сабейском языке, который использовался с первого тысячелетия до нашей эры до второй половины VI века нашей эры на территории современного Йемена. По словам ученых, табличка изначально принадлежала храму Аттар Хармана, расположенном недалеко от Сана, столицы Йемена. Сейчас она находится в распоряжении аукционного дома, расположенного в Колорадо (США).