Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել ժողովրդագրական իրավիճակին նվիրված խորհրդակցություն:
Վարչապետը նշել է, որ խորհրդակցության նպատակն  է արձանագրել Հայաստանում ժողովրդագրական իրավիճակի ընթացիկ վիճակը, քննարկել առկա հարցերն ու հետագա անելիքները: «Իհարկե, հասկանալի է, որ ժողովրդագրական վիճակի հետ կապված հարցերն առանձին վերցրած լուծում չունեն, եւ դրանք պետք է դիտարկել երկրում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի զարգացման համատեքստում: Տնտեսական բարեփոխումները, դրանց հաջող ընթացքն առաջին հերթին պետք է նպաստեն ներառական տնտեսական աճին, տնտեսական զարգացման քաղաքականությունն էլ առաջին հերթին պետք է նպաստի ժողովրդագրական վիճակի փոփոխությանը: Մենք հենց դա պետք է առաջին հերթին դիտարկենք որպես իրավիճակի փոփոխության հիմնական գործիք: Բայց ամեն դեպքում, այս կարեւորագույն ոլորտն ունի որոշակի առանձնահատկություններ, նրբություններ եւ, իհարկե, կան նաեւ հասցեական ու թիրախային գործողություններ, որոնք այդ ընդհանուր համատեքստի ազդեցությունը կոնկրետ ոլորտի վրա կարող են եւ պետք է դարձնեն ավելի նպատակային ու ավելի թիրախային:
Հետեւաբար, մենք այսօրվա քննարկման ընթացքում կխոսենք ինչպես այդ ընդհանուր համատեքստի հնարավոր ազդեցությունների, այնպես էլ կոնկրետ ծրագրերի, հնարավորությունների եւ դրանց ազդեցությունների վերաբերյալ: Նկատի ունեմ ոչ միայն խնդրի լուծումը կպատվիրակենք տնտեսական հաջողություններին, այլեւ կփորձենք հասկանալ, թե այդ ընդհանուր պրոցեսի մեջ ինչ կոնկրետ եւ հասցեական գործողություններ, ծրագրեր կարող ենք իրականացնել, որոնք միտված են հենց ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի նախագահ Ստեփան Մնացականյանը եւ ՄԱԿ-ի Բնակչության եւ զարգացման հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Ծովինար Հարությունյանը ներկայացրել են ժողովրդագրական իրավիճակի ուղղությամբ իրականացված վերլուծությունների, ուսումնասիությունների արդյունքներն ու միտումները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել միգրացիոն, ծնելիության եւ ժողովրդագրության մարտահրավերներին, սոցիալական գործոններին:
Նշվել է, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի վերջի արդյունքներով Հայաստանում մշտական բնակչության թիվը կազմել է 2 մլն 972 հազար: Զեկուցվել է, որ 2018-ին ժողովրդագրական իրավիճակի առումով արձանագրվել են դրական միտումներ, մասնավորապես, մեկնումների եւ ժամանումների տարբերությունը (սահմահատումների սալդո) 2017-ին կազմել է մինուս 26 հազար 897, իսկ 2018-ին՝ պլյուս 15 հազար 313: Տեղեկացվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում մեր երկրում դանդաղել է ծնունդների թվի նվազման տեմպը, նվազել է մահերի, ամուսնալուծությունների թիվը, արձանագրվել է բնական հավելաճի փոքր դրական միտում, ուղեւորափոխադրումների հաշվեկշիռը եւս դրական է: Նվազել է նաեւ միգրացիայի բացասական մնացորդը, նորածինների սեռերի համամասնությունը. 2013-ի 115 տղա/100 աղջիկ հարաբերակցությունը 2018-ին կազմել է 111 տղա/100 աղջիկ:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ժողովրդագրական պատկերի վրա ազդող հիմնական գործոններին, ներկայացվել են ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված հնարավորությունները, միջոցառումներն ու քայլերը, ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը մեծապես կարեւորել է մեր երկրում ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումն ու պատասխանատուներին տվել համապատասխան հանձնարարականներ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաեւ վարչապետի ղեկավարությամբ ձեւավորել ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման ազգային խորհուրդ:

Политика экономического развития Армении должна привести к изменению демографической ситуации в стране. Об этом 22 марта в правительстве, на совещании, посвященном демографической ситуации в Армении заявил премьер-министр Никол Пашинян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства, Пашинян отметил, что цель совещания - обсудить текущую ситуацию с демографией в стране, а также вопросы и дальнейшие планы в этом направлении. «Конечно, понятно, что вопросы, связанные с демографической ситуацией, не имеют отдельно взятого решения, и их нужно рассматривать в контексте социально-экономической ситуации в стране. Экономические реформы, их успешный процесс, в первую очередь, должны способствовать инклюзивному экономическому росту. Политика экономического развития же должна привести, в первую очередь, к изменению демографической ситуации в стране. Однако, в любом случае, эта важнейшая сфера имеет определенные особенности, тонкости, и, конечно, есть также адресные и целевые действия, влияние которых на этот общий контекст конкретной сферы могут и должны сделать все более целенаправленным. Потому сегодня мы поговорим как о возможных влияниях в этом общем контексте, так и конкретных программах, возможностях и их влиянии. Мы попытаемся понять, какие конкретные и адресные действия, программы можно реализовать, которые будут направлены на улучшение демографической ситуации», - заявил Пашинян.
В свою очередь, министр труда и по социальным вопросам Заруи Батоян, глава Минздрава Арсен Торосян, председатель Госкомитета статистики Степан Мнацаканян и представитель армянского офиса Фонда населения и развития ООН Цовинар Арутюнян представили аналитические данные, итоги исследований, тенденции в этой сфере.
В частности, было отмечено, что по итогам конца декабря 2018 года число постоянного населения в Армении составило 2 млн. 972 тыс., а в 2018-ом в плане демографической ситуации были зарегистрированы положительные тенденции. Было отмечено, что разница вылетов и прилетов в 2017 году составила минус 26 897, а в 2018-ом – плюс 15 313. На совещании прозвучала информация и о том, что в течение предыдущего года темп снижения рождаемости в нашей стране замедлился, зарегистрирована небольшая положительная тенденция по естественному приросту. Уменьшился и миграционный отрицательный остаток. Что касается соотношения полов новорожденных, то в 2018 - ом оно составило 111 мальчиков/100 девочек (в 2013-ом было 115 мальчиков/100 девочек).
В ходе совещания его участники коснулись также основных компонентов, влияющих на демографическую картину, были представлены еще и возможности, мероприятия и шаги, направленные на улучшение ситуации в данной сфере, а также разные предложения.
Пашинян дал соответствующие поручения, отметив при этом важность реализации мероприятий, направленных на улучшение демографической ситуации. Он также поручил сформировать национальный совет по улучшению демографический ситуации в стране.