Վրաստանում կալանել են երկու քրեական հեղինակության եւ նրանց օգնությանը դիմած գործարարի։ Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ներքին գործերի փոխնախարար Վլադիմիր Բորցվաձեն, տեղեկացնում է «Նովոստի-Գրուզիան»։
Կալանվածները 49-ամյա Բ.Տ.-ն, 55-ամյա Գ.Մ.-ն եւ 60-ամյա Ռ.Գ.-ն են։ Բոլոր երեքն էլ նախկինում դատված են եղել տարբեր ծանրության հանցանքներ կատարելու համար։ Բ.Տ.-ն եւ Գ.Մ.-ն քրեական հեղինակություններ են եւ մեղադրվում են գողական աշխարհին պատկանելու մեջ։ Մինչդեռ Ռ.Գ.-ն Վրաստանում աշխատող մասնավոր ընկերության բաժնետեր է, նա մեղադրվում է «օրենքով գողերին» դիմելու համար։
Քննությունը պարզել է, որ բիզնես-գործընկերոջ՝ մասնավոր ընկերության տնօրենի հետ վեճը լուծելու համար ընկերությունում բաժնեմաս ունեցողը դիմել է իր երկու ծանոթներին։ Նա նրանց խնդրել է կարգավորել կոնֆլիկտը հօգուտ իրեն՝ օգտագործելով քրեական ազդեցությունը։
Նշված անձինք հանդիպել են Ռ.Գ.-ի գործընկերոջ հետ։ Նրանք ընկերության տնօրենին ներկայացել են որպես հայտնի «օրենքով գող», «Գլեխովիչ» մականունով Զաալ Մախարոբլիձեի ներկայացուցիչներ, որը հիմա ապրում է արտասահմանում։ Նրանք տղամարդուց պահանջել են իրենց ծանոթին զիջել ընկերության զգալի մասը։
Վեճի լուծումը բիզնես-գործընկերների միջեւ շարունակվել է «օրենքով գողի» հետ հեռախոսազրույցի օգնությամբ։ Արդյունքում՝ Մախարոբլիձեն վեճը լուծել է հօգուտ Ռ.Գ.-ի։
Վրաստանի ՆԳՆ քրեական ոստիկանության եւ  գլխավոր դատախազության աշխատակիցները երեքին էլ կալանավորել են մարտի 23-ի դատական որոշման հիման վրա։
Նրանց բնակարանների խուզարկության ժամանակ որպես իրեղեն ապացույց ոստիկաններն առգրավել են ԱԿ-74 ավտոմատ եւ «Արալ» ատրճանակ, ինչպես նաեւ 21 փամփուշտ, բջջային հեռախոսներ, որոնց օգնությամբ կալանվածները հաղորդակցվել են միմյանց եւ արտասահմանում ապրող այսպես կոչված գողականի հետ։
Քննությունը վարվում է «անդամություն գողական աշխարհին» հոդվածով եւ «օրենքով գողին դիմելու» փաստով։ Կալանվածներին սպասվում է 3-10 տարվա ազատազրկում։

Двух криминальных авторитетов и бизнесмена, обратившегося к ним за помощью, задержали в Грузии. Об этом на брифинге сообщил заместитель министра внутренних дел Владимир Борцвадзе, передает «Новости- Грузия»
Задержанные – 49-летний Б.Т., 55-летний Г.М.. и 60-летний Р.Г.. Все трое ранее были судимы за совершение различных тяжких преступлений. Б.Т. и Г.М. являются криминальными авторитетами и обвиняются в причастности к воровскому миру. Между тем, Р.Г. – дольщик частной компании, работающей в Грузии, обвиняется в обращении к «вору в законе».
Следствие установило, что для разрешения спора со своим бизнес-партнером — директором частной фирмы, в которой одному из обвиняемых принадлежит доля, обратился за помощью к двои своим знакомым. Их он попросил урегулировать конфликт в его пользу, используя их криминальное влияние.
Указанные лица встретились с бизнес-партнером Р.Г.. Директору фирмы они представились, как представители известного «вора в законе» Заала Махароблидзе по прозвищу «Глехович», который в настоящее время проживает за рубежом. От мужчины они потребовали уступить значительную долю компании их знакомому.
Разрешение спора между бизнес-партнерами продолжилось с помощью телефонной коммуникации с «вором в законе». В итоге, Махароблидзе решил конфликт в пользу Р.Г..
Сотрудники криминальной полиции МВД и Генеральной прокуратуры Грузии задержали всех троих обвиняемых на основании судебного постановления 23 марта.
При обыске их квартир в качестве вещественного доказательства полицейские изъяли автомат АК-74 и пистолет модели «Арал», а также 21 патрон, компотную технику и мобильные телефоны с помощью которых задержанные связывались между собой и с т.н. вором в законе заграницей.
Следствие ведется по статье «членство в воровском мире» и по факту обращения к «вору в законе». Задержанным грозит лишение свободы на срок от 3 до 10 лет.