ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի օգնական, ՄԱԿ–ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Միրյանա Շպոլյարիչ Էգերն այցելել է Հայաստան եռօրյա այցով։ NEWS.am-ին տված հարցազրույցում Միրյանա Շպոլյարիչ Էգերը խոսել է ՄԱԿ բարեփոխումների, կանանց իրավունքների եւ Հայաստանի նոր կառավարության հետ համագործակցության հեռանկարների մասին։
ՄԱԿ-ը բարեփոխումների գործընթացում է, որը նույնպես ազդում է ՄԱԶԾ համակարգի վրա։ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ կազմակերպությունն ավելի շատ կողմնորոշվելու է դեպի մարդիկ եւ ավելի քիչ՝ դեպի գործընթաց, ավելի շատ արդյունավետություն եւ ավելի քիչ բյուրոկրատիա։ Պատմեք ՄԱԿ բարեփոխումների օրակարգի մասին եւ բացատրեք, թե ինչպես դա կարող է ազդել ՄԱԶԾ-ի վրա։
2015 թվականին  ՄԱԿ անդամ պետություններն ընդունեցին զարգացման համապարփակ ծրագիր, որը լայնորեն հայտնի է որպես Օրակարգ 2030 (2030 Agenda)։ Այն նախանշել է 17 նպատակ զարգացման ոլորտում, որոնք ընդգրկում են մարդկային զարգացման բոլոր բնագավառները։ Օրակարգ 2030-ը ՄԱԿ համակարգից պահանջում է վերիմաստավորել այն աջակցությունը, որը ցուցաբերվում է երկրներին։ Մեզ փաստորեն անհրաժեշտ է երկու բան անել. բարելավել բոլոր հաստատությունների, հիմնադրամների եւ ՄԱԶԾ–ի միջեւ համակարգումը տեղերում եւ հնարավորություն տալ ՄԱԶԾ-ին լիովին կենտրոնանալ զարգացման հետ կապված հարցերի վրա։ Մինչ այժմ ՄԱԶԾ-ին հանձնարարվել է համակարգել ՄԱԿ մնացած աշխատանքը զարգացման ոլորտում։ Հիմա մենք կարող ենք մեր եռանդը կենտրոնացնել զարգացման էության վրա։ Դա նշանակում է, որ հարկավոր է ուղղորդել գործընկերներին, ցույց տալ, թե ինչպես աշխատել տարբեր հատվածներում՝ ինստիտուտների հիմնումից մինչեւ աշխատատեղերի ստեղծում, ածխածնի արտանետումների կրճատումից մինչեւ մարդու իրավունքների խրախուսում։ Զարգացումը բարդ բան է։ Մենք շատ լավ ենք հասկանում սա եւ հաղթահարում ենք այդ դժվարությունը։
Ձեր այցելությունը Հայաստան ներառել է հանդիպումներն Ազգային ժողովի նախագահի, ինչպես նաեւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Ինչպիսի՞ն են ձեր տպավորություններն այդ հանդիպումներից։ Տեսնո՞ւմ եք արդյոք համագործակցության նոր հեռանկարներ նոր կառավարության հետ։
Անշուշտ, ես շատ հպարտ եմ, որ վերջին տարիներին ՄԱԶԾ-ն աջակցել է հայաստանյան ընտրություններին, այդ թվում եւ վերջին ընտրություններին։ Հայաստանի կառավարության հետ ԵՄ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Շվեդիայի եւ Գերմանիայի համագործակցությամբ եւ աջակցությամբ  մենք օգնել ենք ապահովել առավելագույն թափանցիկություն եւ վստահության մակարդակ վերջին ընտրությունների ժամանակ։ Ես ուրախ էի, եւ ինձ համար պատիվ էր հանդիպել խորհրդարանի նախագահի հետ՝ քննարկելու համար, թե ինչպես ՄԱԶԾ-ն կարող է շարունակել աջակցության ցուցաբերումը խորհրդարանական ինստիտուտներին գործնականում։  Մենք, իհարկե, դա կանենք մեր գործընկերների եւ դոնորների հետ սերտ կոորդինացմամբ, բայց մենք ցանկանում ենք տեսնել, թե ինչպես կարող է խորհրդարանն ավելի արդյունավետ փոխգործակցել իր քաղաքացիների եւ ընտրազանգվածի հետ ապագայում։ Ինչ վերաբերում է կառավարությանը, իմ նպատակն է՝ քննարկել, թե ինչպես կարող ենք աջակցել կառավարությանը բարեփոխումների իր ծրագրում, որպեսզի ապահովվի կայուն եւ համակողմանի տնտեսական աճ հաջորդ տարիների ընթացքում։
Հայաստանում մարտի 8-ից ապրիլի 7-ը տոնում են այսպես կոչված «կանանց միամսյակը», եւ սա ամենահարմար պահն է կանանց իրավունքների մասին զրույցի համար: Ի՞նչ կարող եք ասել Հայաստանում կանանց իրավունքների մասին։
Թույլ տվեք ընդհանուր խոսեմ կանանց, այլ ոչ թե կանանց իրավունքների մասին: Եթե նայեք վիճակագրությանը, կանայք կազմում են Հայաստանի բարձրագույն կրթությամբ բնակչության 56 տոկոսը: Կանանց աջակցելը ոչ միայն ճիշտ քայլ է, դա ամենախելացին եւ լավագույնն է, ինչ կարելի է անել տնտեսական աճի ապահովման համար:
Կանայք, ինչպես նախկինում, քիչ են ներկայացված քաղաքականությունում եւ աշխատաշուկայում եւ դրա սահմաններից դուրս:
Եթե նայեք գլոբալ գենդերային բաժանմանը, ապա կտեսնեք, որ գենդերային հավասարություն ապահովելու համար հարկավոր է 32 տոկոսով բարձրացնել ամբողջ աշխարհում կանանց ներկայացվածությունը: Հայաստանն ըստ գենդերային հավասարության ցուցակի վերջին տեղերում է: Մեր ուսումնասիրած 150 երկրներից Հայաստանը զբաղեցնում է 98-րդ տեղը, ինչը նշանակում է, որ մենք պետք է ճանապարհ անցնենք գենդերային հավասարության հասնելու համար: Վերջին տարիներին մենք սերտորեն համագործակցել ենք կառավարության հետ, ինչպես նաեւ տեղական մակարդակով, ինչի արդյունքում կարողացել ենք ավելի քան 3000 կանանց քաղաքական դաշտում առաջ տանել, այնպես որ դա լավ հիմք է սկզբի համար:
Ո՞ր չափանիշներն են, ըստ ձեզ, առավել կարեւոր երկրում կանանց իրավունքների կարգավիճակի բնորոշման համար: Ինչպե՞ս են վերջին տասնամյակներում փոխվել աշխարհում գենդերային հավասարության չափանիշները եւ ինչ նոր խնդիրների են կանայք բախվում ժամանակակից աշխարհում։
Գլոբալ եւ ազգային մակարդակներում գենդերային հավասարությունը մենք չափում ենք հետեւյալ 4 հիմնական չափանիշներով՝ քաղաքականությունում, աշխատանքային ոլորտում կանանց ներկայացվածություն, առողջության մակարդակ եւ կրթության մակարդակ: Հայաստանում կանայք քիչ են ներկայացված քաղաքականությունում եւ աշխատաշուկայում, թեեւ բարձրագույն կրթություն ունեն:
Երեկ ես հանդիպում անցկացրեցի երիտասարդ կանանց խմբի հետ, որոնք տեխնոլոգիաների ոլորտի փորձագետներ են:
Նրանք էներգիայով լի, ինքնավստահ կանայք են, որոնք ցանկանում են մասնակցել այդ երկրի ապագայի ստեղծման գործում: Հաշվի առնելով նրանց մարդկային կապիտալի բարձր մակարդակը եւ զարգացմանը մասնակցելու նրանց պատրաստակամությունը, երկիրը կշահի՝ խրախուսելով այդ կանանց ներկայությունն աշխատաշուկայում: Ես նկատի ունեմ հենց բարձր վարձատրվող սեգմենտը, այլ ոչ թե այն ոլորտները, որտեղ նրանք ավելի քիչ են վաստակում, քան տղամարդիկ: Այսինքն այն հատվածները, որտեղ նրանք կարող են բարձր վարձատրվող աշխատանք ունենալ եւ պաշոտնի բարձրացում ստանալ, որպեսզի վերջնական արդյունքում առաջատարներ դառնան եւ որոշումներ ընդունեն:
Քաղաքականությունում կանանց ներգրավման տոկոսը փոքր է Հայաստանում։ Կառավարությունում միայն մեկ կին նախարար կա։ Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչը եւ ո՞վ է հաջողության հիմնական գործոնը գենդերային հավասարության հասնելու գործում։ Ի՞նչ խորհուրդ կտայիք հայ կանանց։
Ես խորհուրդ կտայի հայ կանանց եւ տղամարդկանց կառավարությունից եւ խորհրդարանից պահանջել օրենքների եւ գործողությունների վերջին պլանի կատարում, որն ընդունել է նոր կառավարությունը գենդերային հավասարությանն օժանդակելու համար։ Դուք ունեք օրենքներ եւ քաղաքականություն, բայց դուք պետք է ստիպեք կառավարությանը պատասխանատվություն կրել այն բանի համար, որպեսզի այդ օրենքները կատարվեն, ինչպես նաեւ ներառել կանանց բյուջեում առաջ մղելու հարցերը։
Հայաստանի կառավարությունն ինովացիաները հայտարարել է գերակա ուղղություն: Ինչպե՞ս կարող է ՄԱԶԾ-ն կառավարությանն օգնել ինովացիաներն ինտեգրել տնտեսության տարբեր հատվածների մեջ, մասնավորապես՝ կայուն զարգացման ոլորտում նպատակներին հասնելու համար:
Ուրախ եմ նշել, որ զարգացման հանդեպ իր մոտեցմամբ Հայաստանն անչափ նորարարական երկիր է: 2017 թվականին մենք կառավարության հետ միասին գործարկել ենք կայուն ինովացիաների ամենաառաջին լաբորատորիան, իսկ սա երկու բան է նշանակում: Մենք միավորում ենք բոլոր հատվածները, որոնք կապ ունեն նոր լուծումների մշակմանը՝ տեխնոլոգիաների, գիտության ոլորտների փորձագետներին, մասնավոր հատվածին եւ կառավարությանը, ինչպես նաեւ ներդրողներին եւ ֆինանսական հաստատություններին, որոնք թույլ կտային որոշակի լուծումներն արագ ներդնել: Մենք նաեւ ընդլայնում ենք գործելակերպային գաղափարների, մեծ տվյալների, արհեստական ինտելեկտի օգտագործումը վերլուծության եւ երկրում կայուն զարգացման արագացման համար ռազմավարությունների բարելավման նպատակով:
Երեւանում ես հաճույքով մասնակցել եմ Hackathon-ի 2019 թվականի միջոցառմանը, որը հավաքել էր մոտ 20 թիմ, որոնք զբաղվել են աղտոտման նվազեցման, թափոնների օգտագործման բարելավման եւ քաղաքներում կանաչ տնկիների մեծացման համար լուծումների որոնմամբ: Ինձ համար հետաքրքիր է տեսնել, թե նրանք ինչ կմտահղանան եւ մեր ինստիտուցիոնալ գործընկերներից լսել, թե նրանք ինչ աստիճանի են պատրաստ օգնել նրանց այդ լուծումների իրականացման գործում: Մենք լավ փորձ ունենք, եւ ես համոզված եմ, որ կկարողանանք ավելին անել: ՄԱԶԾ-ն ինքը թվայնացման փոխակերպման մեջ է: Հայաստանը ոչ միայն առաջին երկիրն է, որը մեզ օգնել է գործարկել զարգացման նպատակներով համագործակցության այս տեսակը, այլ նաեւ օրինակ ավելի քան 60 երկրի համար, որտեղ մենք այսպիսի լաբորատորիաներ ենք ստեղծել: Մենք հույս ունենք այս ձեռքբերումներն ավելի մասշտաբային դարձնել գլոբալ ընդգրկման հասնելու համար:

Mirjana Spoljaric Egger, Assistant Secretary-General of the United Nations, Assistant Administrator of UNDP, and Director of the UNDP Regional Bureau for Europe and the CIS, paid a three-day visit to Armenia. In an interview with Armenian News-NEWS.am Mirjana Spoljaric Egger spoke about UN reforms, women's rights and prospects of cooperation with the new Armenian government.
The United Nations is going through a reform process, which also affects the UN development system. According to the UN Secretary General, the UN will focus more on people and less on process, more on delivery and less on bureaucracy. Please elaborate on the UN reforms agenda and explain what implications it will have for UNDP.
In 2015, UN member states adopted a very comprehensive development plan, commonly known as the 2030 Agenda, divided into 17 development goals covering all sectors of human development. This 2030 Agenda requires the UN system to rethink the wayit provides support to countries. We effectively need to do two things: improve coordination among all UN agencies, funds and programs on the ground, and empower UNDP to focus entirely on development-related issues. Until now,UNDP was mandated to coordinate the rest of the UN’s development work. Now we can focus our energy on the substance of development. This means guiding partners on how to work across sectors together, from developing institutions to creating jobs, from reducing carbon emissionsto promoting human rights. Development is complex. We are very well placed to understand and tackle that complexity!
Your visit to Armenia includes meetings with the Chairman of the National Assembly, as well as senior government officials. What are your impressions from these meetings? Do you see new cooperation prospects with the new government?
Definitely, I am very proud to say that UNDP supported elections in Armenia over the past years, including the most recent ones. Together with the support and cooperation of the EU, UK, Sweden and Germany and the government of Armenia, we helped to ensure maximum transparency and credibility of the recent elections. It was a pleasure and an honor to meet with the speaker of the parliament to discuss how UNDP can continue to support parliamentary institutionsin practical ways. We will of course do it in close coordination with our partners and donors, but we want to look at how the parliament can engage with its citizens and national constituencieseven more effectivelyin the future. As for the government, my aim is to discuss how we can support the government in its reform agenda to ensure sustainable and inclusive economic growth over the next years.
Armenia is celebrating the so called “women’s month” starting from March 8 to April 7 and this is the most appropriate time to speak about women’s rights. What can you tell us about women’s rights in Armenia?
Let me speak about women in general, not women's rights. If you look at the statistics, 56 percent of population with higher education in Armenia are women. Supporting women is not just the right thing to do, it is the smartestand the best thing to do to ensure economic growth. Women are still underrepresented in politics and in the labor market, in Armenia and beyond. If you look at the global gender gap, we needa 32 percent increase of women representation globally to ensure gender parity. Armenia is in the lower half of gender representation; of 150 countries that we measured, Armenia ranks 98, which means we have some way to go to reach gender parity. Over the last years we have worked closely with the government and at also at the local levels and we have promoted over 3,000 women in local politics, so this is a good basis to start with.
What criteria do you think are most important in deciding the status of women’s rights in a country? How have the gender equality criteria changed in the world during the past decades and what are the new challenges women face in the modern world?
We measure genderequality globally and nationally according to four main criteria: inclusion of women in politics, labor, health and survival, and educational attainment. Women are less represented in politics and the labor market in Armenia, even though they are highly educated. Yesterday I met with a group of young women who are tech experts. They are very energetic, self-confident women who want to participate in designing the future of this country. Given their high human capital levels and willingness to participate in development, the country has a lot to win by promoting these women to go into the labor market. And here I am referring tohigh value sectors and not areas where they make less money than men. That is, sectors where they can have high value jobs and get promoted to eventually become leaders and decision-makers.
The share of women in politics is very small in Armenia. There is only one woman minister in the government. In your opinion what and who are the main drivers for success in reaching gender balance? What would be your advice to Armenian women?
I would advise Armenian women and men to demand from the government and parliament to implement national laws and the recent action plan adopted by the new government to promote gender equality. It is all there, you have the laws and the policies in place, but you have to make the government accountable to implement those laws proactively, but also to reflect the promotion of women in the national budget.
The Government of Armenia has declared innovation as a priority direction. How can UNDP help the government to mainstream innovation in different sectors of the economy, particularly, in pursuit of the Sustainable Development Goals?
Armenia, I am very happy to say,is very innovative in its approach to development. In 2017 we launched together with government of Armenia the very first sustainable innovation lab, and this means two things. We are bringing together all sectors that are relevant to developing new solutions, people from tech, science, private sector and government, but also investors and financial institutions that would allow for swift implementation of the identified solutions. What we also do is that we increase use of behavioral insights, big data, Artificial Intelligence (AI) to improve analytics and strategies to accelerate sustainable development in the country. Yesterday I had the pleasure to participate in the 2019 Hackathonin Yerevan that brought together roughly 20 teams who are looking for smart solutions to reduce pollution, improve waste management, andincrease green spaces in the cities. I am curious to see what theycome up with and to hear from our institutional partners to what degree they are prepared to help them and implement thesesolutions. There are good experiences from the past and I am sure we can do more. UNDP itselfis undergoing a digital transformation. Armenia is not only the first country that helped us launch this type of development cooperation, but Armenia is also leading as an example for over 60 countries where we established such labs.We hope to scale these accomplishments to achieve global coverage.