HSBC Holdings-ի թուրքական մասնաճյուղի ղեկավար Սելիմ Քերվանչին արդարացվել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին վիրավորելու մեղադրանքի գործով. նա վիրավորել էր նախագահին շուրջ վեց տարի առաջ կառավարության դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ, հաղորդում է Bloomberg-ը:
Էրդողանի փաստաբանները ներկա չէին դատարանում լսումների ժամանակ: Սելիմ Քերվանչիի փաստաբանը հայտնել է, որ նախագահը չունի բողոք նրա պաշտպանյալին հանդեպ:
Մեղադրանքի պատճառը տեսանյութն էր, որը Քերվանչնի վերաթվիթել էր 2013 թվականին այսպես կոչված Գեզիի ցույցերի ժամանակ:
Բողոքը, որը հանգեցրել էր դատավարության, ներկայացվել էր մի քաղաքացու կողմից անցյալ տարի, ասել է Քերվանչին՝ ենթադրելով, որ նա կարող էր լինել ինչ-որ մեկը, ով տխրել էր վերակազմակերպման հետեւանքով: HSBC-ի ստամբուլյան բաժինը կրճատել էր մասնաճյուղերի քանակը վերակազմակերպման արդյունքում՝ 300-ից հասցնելով 82-ի:

Глава турецкого филиала HSBC Holdings Селима Керванчи оправдан по поводу обвинений  в оскорблении президента Реджепа Тайипа Эрдогана во время антиправительственных акций протеста почти шесть лет назад, передает Bloomberg.
Адвокаты Эрдогана отсутствовали на слушаниях в суде. Адвокат Селима Керванчи сообщила, что у президента нет жалоб на ее клиента.
Причиной обвинений стал видео, которое Керванчи ретвитнул во время так называемых протестов Гези в 2013 году.
Жалоба, которая привела к судебному разбирательству, была подана гражданином в прошлом году, сказал Керванчи, предположив, что это мог быть кто-то, кто расстроился из-за реструктуризации. Стамбульское отделение HSBC сократило число филиалов до 82 с 300 в результате реорганизации.