Իրաքը երբեք չպետք է մոռանա Սադամ Հուսեյնի հանցագործությունների մասին կամ թույլ տա նրա կուսակցությանը վերականգնել իշխանությունը: Այդ մասին հայտարարել է նախագահ Բարհամ Սալիխը շուրջ 30 տարի առաջ Սադամ Հուսեյնի ուժերի կողմից սպանված քրդերի զանգվածային գերեզմանոցի էքսգումացիայի ժամանակ, հաղորդում է Reuters-ը:
Սամավա քաղաքից 170 կմ հեռու անապատում հայտնաբերված գերեզմանոցում գտնվում էին տասնյակ քրդերի մասունքները, որոնք անհետացել էին շնորհիվ Սադամի ուժերի:
Այդ բազմաքանակ զոհերը, հնարավոր է, սպանվել էին 1980-ական թվականներին իրաքյան քրդերի դեմ Սադամի «Անֆալ» արշավի ժամանակ:
«Նա սպանել էր քրդերին, որովհետեւ նրանք չէին ընդունել իր ռեժիմը, քանի որ ցանկանում էին ապրել ազատ եւ արժանապատիվ կյանք»,-հայտարարել է Սալիխը մամուլի ասուլիսի ժամանակ: «Նոր Իրաքը երբեք չպետք է մոռանա իրաքյան ժողովրդի դեմ կատարված այդ հանցագործությունների մասին»,-ասել է նա:

Ирак никогда не должен забывать о преступлениях Саддама Хусейна или позволять его партии вернуться к власти. Об этом заявил президент Бархам Салих во время церемонии  эксгумации массового захоронения  курдов, убитых силами Саддама Хусейна около 30 лет назад, передает Reuters.
В могиле, найденной в пустыне примерно в 170 км к западу от города Самава, находились останки десятков курдов, которые «исчезли» благодаря силам Саддама.
Эти погибшие в числе 180 000 человек, которые, возможно, были убиты во время кампании Саддама «Анфал», направленной против иракских курдов в конце 1980-х годов.
«Он убил их, потому что они не приняли этот режим, потому что они хотели жить свободной и достойной жизнью», - заявил  Салих на пресс-конференции. «Новый Ирак никогда не должен забывать об этих преступлениях, совершенных против иракского народа», - сказал он.