Կույր ճապոնացի Միցուհիրո Իվամոտոն աշխարհում առաջին անգամ ոչ մեծ զբոսանավով հատել է Խաղաղ օվկիանոսը. շաբաթ առավոտյան նրա նավը մոտեցել է Ֆուկուսիմա պրեֆեկտուրայի Իվակի նավահանգստին, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Մոտ 14 հազար կլիոմետր ճանապարհորդությունը 12 մետրանոց զբոսանավով սկսվել էր փետրվարի 24-ին ամերիկյան Սան Դիեգո նավահանգստում։ Այդ ամբողջ ընթացքում Իվամոտոյին օգնել է ամերիկացի Դուգլաս Սմիթը, որը ստանձնել էր շտուրմանի դերը, բայց ոչ մի օգնություն չի ցուցաբերել նավի կառավարման գործում։
Սա արդեն Խաղաղ օվկիանոսը հատելու Իվամոտոյի երկրորդ փորձն է։ 2013-ին նա ձեռնարկեց առաջին փորձը, բայց նրա նավը խորտակվեց նավարկումն սկսելուց մի քանի օր հետո։
Իվամոտոն տեսողությունը կորցրել է 16 տարեկանում։ 2018-ին նա եւ Սմիթը դրամահավաք են հայտարարել ճանապարհորդությանն աջակցելու համար։ Հավաքված բոլոր միջոցները կտրամադրվեն բարեգործությանը՝ կուրության հանգեցնող հիվանդությունների բուժման համար։
«Մոտ 50 դոլարով, իսկ դա, գուցե, ավելի քիչ է, քան կծախսեիք տնից դուրս ընթրելու համար, դուք կարող եք օգնել վերականգնելու չտեսնող մարդու տեսողությունը, օգնել կանխելու մյուսների տեսողության կորուստը»,- ասվում է նավաստու էջի ուղերձում։

Незрячий японец Мицухиро Ивамото впервые в мире пересек Тихий океан на небольшой яхте: утром в субботу его судно пришвартовалось в порту Иваки префектуры Фукусима на северо-западе Японии, сообщает РИА Новости
Путешествие длиной около 14 тысячи километров на 12-метровой яхте началось 24 февраля в американском порту Сан-Диего. Все это время Ивамото на судне ассистировал американец Дуглас Смит, который взял на себя роль штурмана, но не оказывал никакой помощи в управлении яхты.
Это стало уже второй попыткой Ивамото пересечь Тихий океан. В 2013 году он предпринял первую попытку, но его судно затонуло спустя несколько дней после отплытия.
Ивамото потерял зрение в возрасте 16 лет. В 2018 году он и Смит объявили о сборе средств в поддержку их путешествия. Все собранные деньги пойдут на благотворительность для изучения болезней, привозящих к слепоте.
«За примерно 50 долларов, а это, возможно, меньше, чем вы бы потратили на ужин вне дома, вы можете помощь восстановить зрение слепому, помочь предотвратить потерю зрения у других», - говорится в послании на странице моряка.