Գանայում Էստոնիայի պատվավոր հյուպատոս Նաբիլ Մակրեմ Բասբուին առեւանգել են երկրի մայրաքաղաք Ակրայում, սակայն հետագայում ոստիկանական գործողությունների արդյունքում նրան բաց են թողել՝ հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել ապրիլի 18-ին։ Երբ հյուպատոսն առավոտյան դուրս է եկել զբոսանքի, նրա առջեւ կանգ է առել Hyundai Elantra ավտոմեքենա, որից դուրս է եկել մի տղամարդ եւ հյուպատոսին սպառնալով ատրճանակով, ստիպել է նրան ավտոմեքենա նստել։ Մեքենայում նա շարունակել է սպառնալ ատրճանակով, ինչպես նաեւ՝ կացնով։
Ավելի ուշ առեւանգողները Նաբիլ Մակրեմ Բասբուի համար փրկագին են պահանջել։ Ոստիկանությանը հաջողվել է արագ պարզել, թե ինչ մեքենայով է կատարվել հանցագործությունը, եւ հատուկ գործողության շնորհիվ նույն առավոտյան ազատել հյուպատոսին։

Почетный консул Эстонии в Гане Набиль Макрам Басбу был похищен в столице этого государства Аккре, но позднее освобожден в результате полицейской операции, сообщает ТАСС со ссылкой на портал Delfi.
По данным издания, инцидент произошел 18 апреля. Когда консул вышел из дома утром на прогулку, перед ним остановился автомобиль Hyundai Elantra. Из автомобиля вышел мужчина, который, угрожая консулу пистолетом, заставил его сесть в автомобиль. В машине консулу продолжали угрожать пистолетом, а также топором.
Позднее похитители поместили Набиля Макрама Басбу в отдельное помещение и требовали за него выкуп. Тем не менее полиции удалось быстро выяснить, какая машина участвовала в похищении, и в ходе операции в то же утро освободить консула.