Գանայում Էստոնիայի պատվավոր հյուպատոս Նաբիլ Մակրեմ Բասբուին առեւանգել են երկրի մայրաքաղաք Ակրայում, սակայն հետագայում ոստիկանական գործողությունների արդյունքում նրան բաց են թողել՝ հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել ապրիլի 18-ին։ Երբ հյուպատոսն առավոտյան դուրս է եկել զբոսանքի, նրա առջեւ կանգ է առել Hyundai Elantra ավտոմեքենա, որից դուրս է եկել մի տղամարդ եւ հյուպատոսին սպառնալով ատրճանակով, ստիպել է նրան ավտոմեքենա նստել։ Մեքենայում նա շարունակել է սպառնալ ատրճանակով, ինչպես նաեւ՝ կացնով։
Ավելի ուշ առեւանգողները Նաբիլ Մակրեմ Բասբուի համար փրկագին են պահանջել։ Ոստիկանությանը հաջողվել է արագ պարզել, թե ինչ մեքենայով է կատարվել հանցագործությունը, եւ հատուկ գործողության շնորհիվ նույն առավոտյան ազատել հյուպատոսին։

Estonian Honorary Consul in Accra, Nabil Makram Basbous was kidnapped in the capital of this state, Accra, but later released as a result of a police operation, TASS reported quoting Delfi.
As it was noted, the incident occurred on April 18. When the consul left the house for a walk in the morning, the Hyundai Elantra car stopped in front of him. A man came out of the car, threatened the consul with a pistol, forced him to get into the car. In the car, the consul was threatened with a pistol and an ax.
Later, the abductors kept Nabil Makram Basbous in a separate room and demanded a ransom for him. Nevertheless, the police were able to quickly find out which car was involved in the abduction and release the consul during the operation.