Ավելի քան 30 թեկնածու Ալժիրում ցանկություն է հայտնել մասնակցել նախագահական ընտրություններին, որոնք պետք է տեղի ունենան ընթացիկ տարվա հուլիսի 4-ին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Algeria Press Service-ին։
Ինչպես նշվում է, ներքին գործերի, տարածքային կառավարման եւ տարածքի բարելավման նախարարությունում ներկա պահին հայցորդների 32 նամակ է տրվել, ովքեր ցանկանում են լինել երկրի բարձրագույն ղեկավարի հավակնորդների շարքում։
Գերատեսչության տեղեկատվությամբ՝ բոլոր 32-ն էլ անկախ թեկնածուներ են։
Մինչեւ պետության նոր ղեկավարի ընտրությունները երկրի նախագահն է 77-ամյա Աբդելքադեր Բենսալեհը։ Նա, համաձայն օրենսդրության, իրավունք չունի առաջադրելու իր թեկնածությունը գալիք ընտրություններում։
Երկուշաբթի՝ ապրիլի 22-ին, Ալժիրի մայրաքաղաքում, Ազգերի պալատում մեկնարկեց համազգային խորհրդատվական հանդիպման առաջին փուլը, որը նվիրված է ընթացիկ քաղաքական իրավիճակի վերլուծությանը եւ նախագահական ընտրությունների պատրաստությանը։ Միջոցառման նախաձեռնողն է պետության ղեկավարի աշխատակազմը։
Հանդիպման գլխավոր նպատակներից է անկախ ազգային մարմնի ձեւավորման մեխանիզմի քննարկումը, որը կզբաղվի ընտրությունների նախապատրաստմամբ եւ անցկացմամբ։ Ազգերի պալատում հավաքվել էին մի շարք քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ իրավաբաններ եւ սահմանադրական իրավունքի մասնագետներ։ Ընդ որում՝ ընդդիմությունը գրեթե ամբողջ կազմով բոյկոտել էր հանդիպումը։

Over 30 people have been applied to run in presidential elections in Algeria, TASS reported referring to Algeria Press Service.
The elections are scheduled to be held on July 4.
According to Interior ministry, a total of 32 letters from independent candidates have been sent to the institution with the intention to run for elections.
The Algerian President Abdelaziz Bouteflika, 77, is heading the country until the elections. According to legislature, he has right to nominate his candidacy for the upcoming elections.
On Monday, the first round of a national consultation meeting devoted to the analysis of the current political situation in the country and preparation for presidential elections started at the Palace of Nations in the capital of Algeria.
One of the main objectives of the meeting was to discuss the mechanism for the formation of an independent national body that will be engaged in the preparation and conduct of elections. Heads of a number of political parties, representatives of civil society, as well as lawyers and experts in constitutional law gathered in the Palace of Nations. At the same time, almost the entire opposition boycotted the meeting.