Ավելի քան 30 թեկնածու Ալժիրում ցանկություն է հայտնել մասնակցել նախագահական ընտրություններին, որոնք պետք է տեղի ունենան ընթացիկ տարվա հուլիսի 4-ին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Algeria Press Service-ին։
Ինչպես նշվում է, ներքին գործերի, տարածքային կառավարման եւ տարածքի բարելավման նախարարությունում ներկա պահին հայցորդների 32 նամակ է տրվել, ովքեր ցանկանում են լինել երկրի բարձրագույն ղեկավարի հավակնորդների շարքում։
Գերատեսչության տեղեկատվությամբ՝ բոլոր 32-ն էլ անկախ թեկնածուներ են։
Մինչեւ պետության նոր ղեկավարի ընտրությունները երկրի նախագահն է 77-ամյա Աբդելքադեր Բենսալեհը։ Նա, համաձայն օրենսդրության, իրավունք չունի առաջադրելու իր թեկնածությունը գալիք ընտրություններում։
Երկուշաբթի՝ ապրիլի 22-ին, Ալժիրի մայրաքաղաքում, Ազգերի պալատում մեկնարկեց համազգային խորհրդատվական հանդիպման առաջին փուլը, որը նվիրված է ընթացիկ քաղաքական իրավիճակի վերլուծությանը եւ նախագահական ընտրությունների պատրաստությանը։ Միջոցառման նախաձեռնողն է պետության ղեկավարի աշխատակազմը։
Հանդիպման գլխավոր նպատակներից է անկախ ազգային մարմնի ձեւավորման մեխանիզմի քննարկումը, որը կզբաղվի ընտրությունների նախապատրաստմամբ եւ անցկացմամբ։ Ազգերի պալատում հավաքվել էին մի շարք քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ իրավաբաններ եւ սահմանադրական իրավունքի մասնագետներ։ Ընդ որում՝ ընդդիմությունը գրեթե ամբողջ կազմով բոյկոտել էր հանդիպումը։

Более 30 кандидатов в Алжире уже изъявили желание принять участие в президентских выборах, которые должны состояться 4 июля текущего года, передает ТАСС  со ссылкой на Algeria Press Service.
Как отмечается, в Министерство внутренних дел, местного самоуправления и обустройства территории страны подано к настоящему моменту 32 письма о намерении от соискателей, желающих оказаться в числе претендентов на высший пост.
По информации ведомства, все 32 человека, направивших письма в МВД, являются независимыми кандидатами.
До избрания нового главы государства страну возглавляет временный президент 77-летний Абделькадер Бенсалех. При этом он, согласно законодательству, не имеет права выставлять свою кандидатуру на предстоящих выборах.
В понедельник, 22 апреля, во Дворце наций в столице Алжира стартовал первый раунд общенациональной консультационной встречи, посвященной анализу текущей политической ситуации в стране и подготовке к президентским выборам. Инициатором мероприятия, прошедшего за закрытыми дверями под председательством Бенсалеха, выступает администрация главы государства.
Одной из главных целей встречи было обсуждение механизма формирования независимого национального органа, который займется подготовкой и проведением выборов. Во Дворце наций собрались руководители ряда политических партий, представители гражданского общества, а также юристы и специалисты по конституционному праву. При этом оппозиция почти в полном составе бойкотировала встречу.